Az óvatosság azért is indokolt, mert a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a klasszikus adathalász csalások mellett az utóbbi években a megtévesztésen, pszichológiai manipuláláson alapuló visszaélések kerültek előtérbe.
„A bankkártyás vásárlás az egyik legbiztonságosabb fizetési mód. A biztonság a Visa szuperereje - felvesszük a harcot a kiberbűnözőkkel. A Visa úttörő szerepet játszott a mesterséges intelligencia alkalmazásában, hogy valós időben észlelje a fizetési műveleteket érintő csalásokat. Minden tranzakció 500 egyedi jellemzőjét elemezzük valós időben, hogy azonnal jelezhessük az illetékes bank felé, ha szokatlan tevékenységet észlelnek rendszereink. A fizetési technológia biztonságosabbá válásával a csalók most közvetlenül a fogyasztókat veszik célba” – mondta Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős területi vezetője.
Az OTP Bank és a Visa az elektronikus fizetések biztonságos lebonyolítása érdekében pontokba szedte a kártyabirtokosok legfontosabb teendőit:
- Kérjünk értesítést a kártyánkat érintő műveletekről, továbbá állítsunk be vásárlási limitet. Azonnal értesülhetünk és gyorsan cselekedhetünk, ha jogosulatlan vásárlási tranzakció történik a kártyánkkal. Ha pedig illetéktelenek kezébe kerülnek az érzékeny adataink a vásárlási limit beállításával, nagy eséllyel, csak bizonyos összeghatárig tudnak megkárosítani minket.
- Figyeljünk arra, hogy megbízható weboldalon (például van-e ügyfélszolgálat, elérhetőség, ÁSZF, panaszkezelés), megbízható kereskedőtől vásároljunk. Ha egy adott a terméket ismeretlen kereskedőtől vennénk meg, mindenképpen ellenőrizzük a hitelességét.
- Ne ossza meg bankkártyaadatait telefonhívásban.
- Ne hozzunk elhamarkodott döntéseket, ha nagyon sürget az idő, akkor is gondoljuk át a lépéseinket.
- A „túl szép, hogy igaz legyen” ajánlat általában valóban túl szép, hogy igaz legyen: Legyen gyanús, ha weboldalakon, e-mailekben olyan ajánlatok, lehetőségek érkeznek, amik egy nehezen beszerezhető, vagy nagyon drága terméket rendkívül alacsony áron kínálnak. Ezek a hirdetések gyakran hamisak, fennáll a veszélye, hogy az adatainkat, vagy pénzünket szeretnék megszerezni.
- Legyünk óvatosak a linkekkel, ne klikkeljünk meggondolatlanul sms-ben, vagy e-mailen érkező linkekre, csatolmányokra!
- A nyereményjátékban a részvétel feltétele, hogy jelentkeztünk rá. Ha azzal keresnek meg, hogy egy nyereményjátékon nyertünk és nem jelentkeztünk, akkor nagy valószínűséggel csalókkal állunk szemben.
- Mindig ellenőrizzük, hogy jó helyen járunk-e az online térben. A meglátogatott webhely címe úgy kezdődik, hogy https://.... Az „s” betű a végén azt jelenti, hogy secure, azaz biztonságos, vagyis adataink titkosítottak és biztonságos kapcsolaton keresztül kerülnek továbbításra. Soha ne nyissunk olyan weboldalt meg kapott linkről, ahol vásárolni fogunk, ezeket mindig könyvjelzőbe elmentett címről, illetve a teljes webcímet begépelve nyissuk meg.
- Használjunk biztonságos fizetési módot. A kártyás fizetés gyakran nagyobb védelmet nyújt a csalások ellen, mint más fizetési módok. Tájékozódjunk alaposan, mielőtt közvetlenül pénzt utalnánk át, vagy peer-to-peer pénzküldési alkalmazásban fizetnénk, mivel azok jobban ki vannak téve a csalók támadásainak.
10+1 Kerüljük online vásárlásnál a nyilvános Wi-Fi-t, mert ezek hálózatok gyakran nem biztonságosak, ami megkönnyíti az adatokra vadászó hackerek dolgát. Vásárláskor mindig ellenőrzött, privát internetkapcsolatot használjunk.