5 igazán nagy honlap név gond

A jó domain név a sikeres honlap alapja. Ennek ellenére sokszor a legnagyobbak sem védik megfelelően a sajátjukat. Hogyan nyúlta le valaki a google.com-ot? Vagy hogy lehet, hogy elnökjelölt honlapja egy másikéra mutat? Ha velük megesett, nekünk sem árt vigyázni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Mi is számtalanszor beszéltünk már róla, ahhoz, hogy egy céget komolyan vegyenek, elengedhetetlen a megfelelő domain név. Tulajdonképpen ez az egyik alapja a sikeres honlapnak. (Hogy mi a jó, arról itt olvashat bővebben.) Tudják ezt a nagyvállalatok és közéleti szereplők is, nem véletlen, hogy hatalmas erőforrásokat fordítanak arra, hogy biztosítsák saját online jelenlétük alapját. De bárhol becsúszhat valami probléma, még a legnagyobbaknál is…

Nézzünk néhány igazán nagy volumenű példát, ahol a domain névért folytatott küzdelem végül jó véget ért – előbb vagy utóbb.

Kép: SXC

Rajongó vs. gyártó

A szupermenő, hatalmas terveket kovácsoló világvállalat a Tesla éppen csak a múlt héten tudta véglegesen a tesla.com webcímet – eddig kénytelen volt a sokkal bonyolultabb teslamotors.com címet használni. Az egyszerűbb domain eddigi tulajdonosa egy magánember, aki mérnökként a vállalat névadójának, Nicola Teslának nagy rajongója. Azt egyelőre nem tudni pontosan, hogy ennyi év után most mivel győzték meg az eredeti tulajt, hogy átadja a nevet. Minden esetre az most már a vállalat korábbi honlapjára van átirányítva.

A cég ikonikus elnökéről itt olvashat.

Elnöki harc

Javában zajlik az Egyesült Államokban az elnökválasztás előtti hadjárat és lám, a domain neveknek még ebben is fontos szerepe van. Nemrég az egyik jelölt Jeb Bush honlapja (jebbush.com) rejtélyes módon egyszer csak elkezdett a rivális Donald Trump oldalára mutatni. A dolog valószínűleg annak köszönhető, hogy menet közben lejárt a domain név tulajdonjoga és nem gondoskodtak a meghosszabbításról. Nagy zavart valójában nem okozott, Bush ugyanis időközben visszalépett a versenyből, de meglehetősen szórakoztató.

Kié a céges domain név?
Egy új vállalkozás induláskor sokszor lényegtelennek tűnik, hogy ténylegesen kinek a nevére lesz bejegyezve az új cég, termék vagy szolgáltatás domain neve. Pedig a nem megfelelő bejegyzésnek komoly következményei lehetnek. Szakértőnk rávilágít, mi ilyenkor a teendő.
A legnagyobb

Még a Google keresőóriásnál is előfordulnak hibák. Tavaly az egyik volt alkalmazott felfedezte, hogy egyszerűen meg tudja venni a világ talán legismertebb domain nevét, a google.com-ot. Ráadásul mindössze 12 amerikai dollárért. A hibát hamar észrevették és néhány perc után törölték a tranzakciót, de a szerencsés flótást megjutalmazta a Google. 6006,13 dollárt fizettek neki kárpótlásul. Az összeg nem véletlen, a számok jobban megnézve a GooglE szót adják ki. A pénzt az indiai férfi egy oktatással foglalkozó alapítványnak ajánlotta fel. Ezt meghallva a keresőóriás megduplázta az összeget. A történet meghatóan szép – talán túl szép is – ezért sokan arra gyanakodnak, hogy a keresőóriás egy fantasztikus PR akciót hajtott végre tulajdonképpen, hiszen az esetről hetekig cikkeztek a nemzetközi lapok.

A mese és a valós erő

Angliában a starwars.co.uk oldalt szerezte meg egy a filmmel kapcsolatos kosztümöket árusító berkshire-i üzlet több mint tíz évvel ezelőtt. Nemrég viszont a regisztrációkat intéző Nominet úgy döntött, át kell adnia azt a Star Wars brandet birtokló Disney-nek. Az angol tulajdonos keményen harcolt, de végül – nem meglepő módon – a szórakoztatóipari óriás nyerte a domain használatának jogát.

Húsevő vagy állatvédő?

A PeTA (People for the Ethical Treatment of Animals) állatvédő szervezet ellen intézett támadás tulajdonképpen az internet első igazi trollkodása. Egy Michael Doughney nevű férfi a peta.com domain nevet ugyanis a "People Eating Tasty Animals", vagyis az kb "Az emberek fincsi állatokat esznek" tartalmú weboldalhoz kötötte 1995-ben. 2001-ig pereskedtek, a bitorló pedig az amerikai alkotmány első, a szólásszabadságról szóló kiegészítésére hivatkozva védte saját érdekeit. A pert végül az állatvédők nyerték, köszönhetően a kifejezetten az internetes domain nevekkel való rosszhiszemű visszaéléseket szabályozó 1999-es törvénynek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo