Újabb csodafegyver az adóelkerülés ellen

2016. január 1-jétől a pénzügyi intézményeknek minden olyan ügyfél számláját jelenteniük kell, aki az egyezményhez csatlakozott országok valamelyikében adóügyi illetékességgel rendelkezik - hívja fel a figyelmet a Deloitte.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az adótanácsadó cég ismerteti: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) modelljének két eleme van: az illetékes hatóságok közötti együttműködést, valamint a jelentéstételi és ügyfélazonosítási kötelezettséget érintő modellegyezmény (CRS). Az együttműködésre vonatkozó multilaterális egyezményt 2014 októberében több mint 50 ország, köztük Magyarország is aláírta. Az uniós irányelv a tagállamok számára kötelezővé teszi az OECD modell alkalmazását.

„Az egyezmény alapján az aláíró országok arra vállalnak kötelezettséget, hogy a FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) jelentéstételi kötelezettséghez hasonló tartalommal egymás adózóinak pénzügyi számlaadataira vonatkozóan adatot cserélnek egymással” – vélekedett Veszprémi István, a Deloitte adó- és jogi tanácsadási részlegének partnere.

Ezzel párhuzamosan ugyanezzel az adattartalommal jelentéstételi kötelezettséget írnak elő a pénzügyi intézmények számára, amihez a szabályozás részletes, az új ügyfelekre vonatkozó ügyfél-azonosítási, illetve meglévő ügyfelekre alkalmazandó átvilágítási folyamatot határoz meg.

Az új szabályrendszer 2016. január 1-jén lép hatályba, ettől az időponttól kezdődően kell megkezdeni az új ügyfelek CRS szerinti azonosítását, és ekkortól indul a meglévő ügyfelek átvilágítási folyamata is. Az első jelentéstételi kötelezettséget 2016-re vonatkozóan kell majd teljesíteni.

Már Svájc sem jelent menedéket
A svájciak számára mindeddig nagyon fontosnak számított a banktitok. Azonban az utóbbi időben a svájci hatóságok lehetséges adóelkerülők neveit hozták nyilvánosságra. Mindez pedig a svájci kormányzat weboldalán bárki számára elérhető néhány klikkeléssel.
Bár az OECD modellje a FATCA szabályozásra épül, jelentős eltérések vannak. Míg a FATCA adatszolgáltatás csak az amerikai adózókat, illetve az amerikai adóügyi illetőségű, tényleges tulajdonossal rendelkező passzív társaságokat érinti, addig a CRS alapján minden olyan ügyfél számláját jelenteni kell, aki az egyezményt aláíró országok valamelyikében adóalany. Jelenteni kell a passzív társaságok számláit is, ha tényleges tulajdonosuk valamelyik aláíró országban adóügyi illetőséggel rendelkezik.

Eltér a jelentés adattartalma is: a FATCA adatszolgáltatás során jelentendő adatokon kívül jelenteni kell például az adóügyi illetőség országát, illetve lakossági ügyfelek esetében a születési helyet és időt is. Az ügyfél-azonosítási folyamat és a meglévő ügyfelek átvilágítási folyamatának lépései is jelentősen eltérnek. Veszprémi István szerint, mivel az eltérések jelentősek, a meglévő folyamatokat és rendszereket teljes körűen felül kell vizsgálni és a szükséges módosításokat, fejlesztéseket az év végéig el kell végezni.

Újabb front az adóelkerülők elleni harcban
Tovább szigorítja az Európai Unió a vállalatcsoporton belüli osztalékfizetés adózását szabályozó irányelvet. A módosítás célja, hogy a kettős adóztatás elkerülését szolgáló szabályokat kijátszva ne tudjanak kibújni a multinacionális cégek az adófizetési kötelezettség alól. A tervezett új szabályok alapján a tagállamoknak meg kell tagadniuk az irányelvben foglalt kedvezményeket, ha egy ügylet kizárólagos célja az adóelőny elérése. Az uniós elképzelések azonban olyan új jogértelmezési kérdéseket is felvetnek, amelyek bizonytalanságot okozhatnak a szabály gyakorlati alkalmazásakor.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo