Az ügyfelek 2025-ben jóval tudatosabbak, mint akár csak egy évtizede – már bőven nem csak hozamokat, hanem hosszú távú biztonságot, vagyonkontrollt és valódi értékőrzést keresnek. Ehhez már nem elég a 2010-es évek privátbanki szolgáltatói modellje, ehhez komplett vagyonkezelői ökoszisztéma kell. Vaskos megállapítások születtek a vagyonkezelés jövőjéről a Blochamps Capital kutatócég rendezte Családi vagyontervezési Vezetői Fórum találkozóján.
A stratégiai tervezés új szolgáltatásokat kívánt, ezek pedig gyors ütemben váltak a magyarországi nagyvagyonú családok vagyontervezési eszközeivé. „Új terepen vagyunk, küldetést teljesítünk” – fogalmazott Czalbert László, az MBH Bank Private Banking igazgatója. „Úgy kell a mindennapi pénzügyi döntésekben segítenünk ügyfeleinket, hogy közben edukáljuk is őket a családi vagyonkezelés lehetőségeiről – miközben megóvjuk őket a területen rejlő kockázatoktól. Kitartó munka eredményeként a közelmúltban létrehoztunk megoldásként egy olyan családi vagyontervezési szolgáltatást, ami az MBH Bank Private Banking támogatásával, a MBH Forrás Zrt., valamint szakmai partnerei révén érhető el.”
Több ezermilliárd forint sorsa a tét
A hazai privátbanki vagyon 2025 elejére 11.000 milliárd forint fölé nőtt. Ebből több, mint 5000 milliárd forint állampapírban volt, ám a hozamkörnyezet változása miatt ennek a vagyonnak nagy hányada, mely a leggazdagabbak kezében volt/van, most mozgásba lendült.
Az pedig, hogy hol köt ki, már nem csak az érintett családok, hanem a magyar gazdaság és az államháztartási finanszírozásának jövője szempontjából is kulcskérdés. A vagyonkezelési szektor világos irányvonal előtt áll: a bizalomépítés, a mélyre ható tanácsadás és az örökségstratégia lett az új egyedi hozzáadott érték.