A lakáshitelezés általában véve is erős lehet az idén. Az ingatlanok ára ugyanis emelkedik, emiatt a vásárlóknak több hitelre lehet szükségük. Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint a tranzakciók száma is megugorhat, miután ezer milliárd forintos nagyságrendben vásárolhatnak ingatlanokat a nagyobb nyugdíjpénztári megtakarítással rendelkezők és a kamatforduló után a Prémium Magyar Állampapírból (PMÁP) kiszálló befektetők.
Tavaly összesen valamivel több mint 75 ezer lakáshitelszerződést írtak alá, ami nem számít kiemelkedően soknak, az átlagos hitelösszeg viszont magas volt, megközelítette a 18 millió forintot. Az év elején még csak 13,7 millió forint volt az átlagos hitelösszeg, az év végén már 19,5 millió, a növekedés a lakásárak emelkedése miatt az idén is folytatódhat. A hitelfelvevők száma szintén nőhet, ha a lakosság a korábbi állampapír helyett ingatlanbefektetést választ.
A lakáshitelek átlagos kamatai tavaly 6,5-6-6 százalék körüli szintre süllyedtek, az átlagos THM-ek jellemzően valamivel 7 százalék fölött alakultak, bár volt két hónap, május és december, amikor minimálisan 7 százalék alá süllyedtek. Az év elején azonban a referenciakamatok emelkedtek, emiatt több bank emelte a lakáshitelei kamatát, az új esztendő első hónapjaiban tehát nem lehet arra számítani, hogy a tavalyinál olcsóbban jutnak majd lakáshitelhez a vásárlók.
Már 3 milliós egy átlagos személyi kölcsön
Nem maradt el a rekord a személyi kölcsönöknél sem. 2025-ben az új szerződések összege megközelítette a 820 milliárd forintot, ami több mint a másfélszerese a 2023-asnak. Csaknem 305 ezer új szerződést írtak alá, ez is rekord, egy átlagos hitel az év végén már 3 millió forint körül volt. Pedig a személyi kölcsön még mindig nem olcsó, 16,41 százalékos kamat és 16,67 százalékos THM szerepelt decemberben egy átlagos szerződésben.