Sokan nyitnának
Az újranyitás technikai feltételeit nézve persze mindenképpen szükséges minden üzletnek, vendéglátóhelynek felkészülni. Például ellenőrizni az alapanyagkészletet, kiszelektálni a lejárt szavatosságú termékeket, feltölteni a raktárakat és a személyzeti állományt. Mindezek a feladatok legalább 1-2 hetet vesznek igénybe a szakember szerint. Meglátása szerint a jövő hét közepére még ha nem is teljes kapacitással, személyzettel és választékkal, de egészen biztosan sok vendéglátóhely ki fog tudni nyitni.
„Első időszakban eufórikus hangulat lesz” – véli Kovács László, mit hozhat a teraszok megnyitása.Bár a pultosokat, pincéreket nem lehet kötelezni az oltásra, a pedagógusokhoz hasonlóan a vendéglátásban is különösen fontos lenne, hogy mindenki be legyen oltva.
„A vendéglátóhely tulajdonosának felelőssége, hogy a kollégáit rá tudja venni arra, hogy oltassák be magukat. De egy biztos: ha egy dolgozó nem oltatja be magát, kockáztatja az üzletmenetet is, mert az esetleges karantén miatt újra bezárhat az adott üzlet. A vendéglátósok szeretnék, hogy teljes nyitás legyen. Ez a mi elemi érdekünk, pláne fontos, hogy minden dolgozó be legyen oltva, ezzel biztonságot sugallva a betérő vendégeknek és biztonságot nyújtva a kollégáknak is” – jegyezte meg.Hónapok múlva kell majd megnézni, hányan maradtak talpon
Kovács László szerint pislákoló lángot jelent, hogy a kiszállítás és az elvitel működik, de összességében az üzletek tömege számára nem jelentett gazdaságilag nyereséges lehetőséget, csak az életben maradást, a veszteségek csökkentését segítette. A nyitás utáni időszak tesztelése lesz az újonnan kialakuló piacnak, de csak pár hónap múlva dől el, hányan tudtak fennmaradni.
Ennek oka, hogy jelenleg egyáltalán nem tudni, mekkora lesz a tartós kereslet. Az első pár hétben biztosan óriási, mint ahogy Angliában, miután kinyitottak a teraszok, a britek ellepték a kocsmákat, teraszokat.
„Azzal tisztában kell lenni, hogy az emberek óvatosabbak lettek, a megtakarítási szándékuk nőtt, miközben a költési kedvük csökkent. A külföldi vendégekre hosszú ideig még nem lehet számítani. Budapest belvárosában, a turistáknak kitett vendéglátóhelyek jó részének nem is biztos, hogy érdemes lesz újra kinyitni. Turisták hiányában, ha kinyitnak 1-2 hétre, lehet, hogy hamarosan bezárnak, mert nem fogják tudni magukat fenntartani” – mondta Kovács László.Az MVI elnöke nem tartja lehetetlennek, hogy a vendéglátóhelyek 70-80 százaléka itt nem fog kinyitni. Hogy hány vendéglátós kényszerült végleg bezárni, hányan tudnak újra kinyitni, erre pontos adatok nincsenek, hiszen – ahogy az MVI elnöke is fogalmazott – tetszhalott állapotban van az egész szakma.