Nemcsak a koronavírusról szól majd a jövő hét Magyarországon

Sűrű hét elé nézünk, több kifejezetten fontos makroadat is megjelenik majd.

Hogy alakult a turizmus?

Szerdán közli a KSH a kereskedelmi szálláshelyek augusztusi és első héthavi forgalmának adatait. Júliusban a kereskedelmi szálláshelyeken a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 18,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakáké 74,9 százalékkal esett vissza a koronavírus-járvány hatására. Az eltöltött összes vendégéjszaka 42,3 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly júliusban. A korlátozások május végi feloldását követően a belföldivendég-forgalom júniusban kezdődött dinamikus növekedése júliusban is folytatódott: a vendégéjszakák száma a háromszorosára nőtt az előző hónaphoz viszonyítva. Az összes vendégéjszaka 82 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

Ugyancsak szerdán teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank a szeptemberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét.

Érkezik az inflációs adat

Csütörtökön a fogyasztói árak szeptemberi alakulásáról közöl statisztikát a KSH, és a Pénzügyminisztérium közzéteszi az államháztartás szeptember végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatóját. Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Az előző hónaphoz képest összességében nem változtak az árak. Az élelmiszerek ára éves összevetésben 7,9 százalékkal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszereké 17,1 százalékkal, a cukoré 13,4, a tojásé 10,2 százalékkal, a tejé 8,9 százalékkal lett magasabb. A dohányáruk 10,3 százalékkal drágultak. A járműüzemanyagok ára 4,7 százalékkal csökkent. A szolgáltatások 3,5 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 2,6 százalékkal drágultak.

A PM által közzétett szeptember 23-i adatok szerint a járványügyi védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedések komoly forrásokat igényelnek a költségvetésből, így augusztus végére az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszerének hiánya elérte a 2261 milliárd forintot. Az év első nyolc hónapjában 553 milliárd forintot meghaladó összeget tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra 150,6 milliárd forintot fordított a kormány. Augusztus végéig a központi alrendszer bevételei 804,9 milliárd forinttal, 6,0 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, 14 262 milliárd forintot tettek ki. A kiadások 2555 milliárd forinttal, 18,3 százalékkal emelkedtek, 16 523 milliárd forintra. A központi költségvetés 1873,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 385,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 2,3 milliárd forintos deficittel zárták az év első nyolc hónapját.

Pénteken a külkereskedelmi termékforgalom augusztusi első becslése jelenik meg. Júliusban az export euróban kifejezett értéke 4,3, az importé 5,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a külkereskedelmi mérleg többlete 129 millió euróval javult, 207 millió eurót tett ki. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,9, a dollárral szemben 5,7 százalékkal gyengült. Az év első hét hónapjában az export 10,5 százalékkal, az import 9,7 százalékkal csökkent a múlt év azonos időszakához viszonyítva, a mérlegtöbblet 782 millió euróval kisebb, 2,253 milliárd euró volt.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo