Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük a fogyasztói árindex szeptemberi adata, az augusztusi kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés első becslése, valamint az államháztartás szeptember végi helyzetéről szóló gyorstájékoztató.
Jön a kiskereskedelem
Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal az augusztusi kiskereskedelmi forgalmi statisztikát. A második negyedévi 4,1 százalékos visszaesés után júliusban elérte egy évvel korábbi szintjét a kiskereskedelmi forgalom, a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt szerény 0,4 százalékkal nőtt. Az áprilisi mélyponthoz viszonyítva 10,6 százalékponttal emelkedett a kiskereskedelem naptárhatással kiigazított volumenindexe. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,3 százalékkal, a nemélelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 0,4 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,0 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene júliusban éves összevetésben. Az év első hét hónapjában a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztítva - 1,1 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Kedden az augusztusi ipari termelés első becslése jelenik meg. Júliusban az ipari termelés volumene 8,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A visszaesés mértéke 28,8 százalékponttal kisebb volt az áprilisi mélypontnál. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 7,7 százalékkal csökkent a termelés. A koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása még ebben az időszakban is érezhető volt. Az előző hónaphoz viszonyítva júliusban 7,2 százalékkal nőtt a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás, áprilishoz képest pedig 46 százalékkal emelkedett. Az év első hét hónapjában az ipari termelés 12,1 százalékkal esett vissza a múlt év azonos időszakához mérve, a külpiaci eladások volumene 12,6 százalékkal, a belföldi értékesítés 7,8 százalékkal csökkent.