„A KSH legutóbbi adatai alapján tavaly decemberben 4,7 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához képest, főként a növényi termékek árának 12 százalékos csökkenése következtében. A hó/hó összehasonlításnál azonban sokkal lényegesebb a jelenlegi trendet figyelni, hiszen a dél-európai időjárás miatt a gyümölcs-zöldségfélék esetében sajnos gyors és erőteljes áremelkedésre kell számítani az elkövetkezendő időszakban” – tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárüzletág vezetője.
„Emellett legalább ilyen fontos az agrárolló negatív szintje, azaz hogy a mezőgazdasági termelői árak és ráfordítások aránya továbbra is 100 százalék alatt van (97,7%). Ez ugyanis azt jelenti, hogy még mindig magasabb a termelői költségszint az áraknál, ami – a költségszintek csökkentését lehetővé tevő beruházások nélkül – hosszú távon komoly veszteséget termelhet az ágazatnak” – mondta el a szakember.
„A gabonafélék esetében – a tavalyi betakarítási szezon kiváló eredményei ellenére – a termés értéke nem folyt be a gazdákhoz, mivel a nyomott piaci árak miatt gyakorlatilag nincs termékmozgás, senki nem akar ilyen áron értékesíteni. A globális túlkínálat miatt pedig rövid távon nem is számítunk pozitív elmozdulásra” – tájékoztatott Tresó István.
„Az állattenyésztők szempontjából a távol-keleti kereslet felfutása könnyíthet az ágazaton, főként a sertéstartók helyzetén. A legfontosabb kérdést azonban most kétségtelenül a madárinfluenza jelenti, mivel a vadmadár-állomány nagymértékű fertőzöttségét tekintve sajnos nem várható, hogy egyetlen szezon elegendő lesz a betegség megállítására. A leginkább fenyegetett víziszárnyas ágazat számára az egyetlen megoldást a zárt technológiára áttérés jelentheti, hiszen a változatlan technológiai feltételekkel újraindított termelés hatalmas kockázatot rejt a tavasszal visszatérő vadmadarak miatt” – hangsúlyozta Tresó István.
Ugyanakkor a gazdálkodási környezet javulására számít a mezőgazdasági vállalkozások döntéshozóinak többsége a következő 12 hónapban – derült ki a Takarék Csoport második alkalommal ismertetett Takarék Agrárhangulati Indexéből.