5. A kötvénykibocsátásból befolyó összegből meglévő állami cégek és programok tőkéhez juttatása.
- SZÉP Kártya Program: a járvány után gyors belföldi fogyasztásgenerálás elérése szigorú felhasználási szabályok révén
A kínálati oldali ajánlásaink bemutatása után ismertetem a hazai vállalkozások keresleti oldalát segítő javaslatainkat is. Itt két területet vizsgáltunk meg. Az egyik a belföldi lakossági fogyasztás növelésének minél gyorsabb lehetősége a járvány miatti korlátozások feloldása utáni első perctől kezdve. Ehhez szakértőink a nagyon sikeres SZÉP-kártya programot javasolják elsősorban felhasználni. Jelenleg a hírek szerint kb. 1,7 millió SZÉP-kártya van forgalomban, és a kártyatulajdonosok száma gyorsan és egyszerűen növelhető a három jelenlegi kibocsátó által. Ha a javaslatunkból eredő kedvezmények miatt igény keletkezne akár a kártyák számának megduplázására, akkor a többi hazai kereskedelmi bank bevonásával ez az igény is gyorsan kielégíthető lenne.
Javaslatunk szerint a gyors belföldi fogyasztásgenerálás érdekében munkavállalónként havi 100 ezer forintig teljesen adómentessé kellene tenni a SZÉP-kártyára feltöltött céges juttatásokat, de az így kapott jövedelem gyors elköltése érdekében a felhasználási szabályokat szigorítani kell. Egyik lehetséges út, hogy csak 3 hónapig felhasználható a kapott összeg, utána elvész. Másik lehetséges, kevésbé drasztikus megoldás, hogy a kártyára feltöltött összegből a 30 nap után megmaradt részből 10% közteher levonásra kerül, a 60 nap után még mindig megmaradt részből további 20% közteher levonásra kerül, a 90 nap után még mindig megmaradt összegből további 30% közteher levonásra kerül, és így tovább, amíg el nem fogy a keret. Javasoljuk továbbá a SZÉP-kártya felhasználhatóságát kiterjeszteni azon válság sújtotta iparágakra, melyekre jelenleg a kártyáról nem költhető összeg (pl. fotózásra, szépségipari szolgáltatásokra, taxira, gyermekfelügyeletre, kertészre, kiskereskedelemben nem élelmiszer, vagy drogéria-jellegű termékekre stb.). Ezek a lépések a programba bevont külső források nélkül is megvalósíthatóak.
Az 1000 milliárdos keretből a SZÉP-kártya program esetében külső forrás ahhoz a további javaslatunkhoz szükséges, miszerint a válság sújtotta iparágakban tevékenykedő cégek a SZÉP-kártyán keresztül adott jövedelem kifizetéseik 15-20%-át bértámogatásként lehívhatnák a Nemzeti Válságkezelő Központból illetve Alapból. (A gazdaság beindulásának korai hónapjaiban ez a bértámogatási százalék akár 50%-ról is indulhatna.). Önök számára a SZÉP-kártyával kapcsolatos javaslataink több módon is hasznosak lehetnek. Egyrészt a lakossági szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozások számára jelentős forgalomnövekedést generálhatnak, másrészt a válság sújtotta iparágakban tevékenykedőknek konkrét bértámogatást is jelenthetnének, harmadrészt minden vállalkozó esetében a minimálbér és a garantált bérminimum fölött adott fizetések első 100 ezer forintját adómentessé tehetné. Ehhez a kormány jogszabályt hozhatna arról, hogy az érvényben lévő munkaszerződések szerinti teljes munkabér munkakörtől függően minimálbér vagy garantált bérminimum fölötti része SZÉP-kártyán keresztül is adható legyen.