Az ősz legtöbb állást kínáló rendezvényén, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem állásbörzéjén 12 ezer érdeklődő vett részt - tájékoztatott Kroknay Szabó Mária, a rendezvény marketing és PR vezetője. Hangsúlyozta, hogy mostanra tudatosabbak és felkészültebbek lettek az álláskeresők, hiszen kevesebb álláslehetőség közül választhatnak. Elmondta, hogy az előző börzékhez képest valamelyest nőtt a látogatók száma, azonban ez nem feltétlenül a válság következménye.
Az október végi műegyetemi börzén 100 cég volt jelent mintegy 1200 állásajánlattal, ez pedig a tavaly őszi kínálathoz képest 30 százalékos csökkenés mind a kiállítók, mind pedig az álláslehetőségek számát tekintve. A börze kiállítói közül tavalyhoz képest eltűntek a telekommunikációs szektor és az építőipar cégei - fűzte hozzá Kroknay Szabó Mária. Az utóbbi egy évben nem emelkedtek a diplomásoknak kínált indulóbérek. A cégek által kínált indulókeresetek a műszaki, mérnöki, informatikai diplomások számára átlagosan bruttó 280 ezer forint, gazdasági végzettség esetén bruttó 240 ezer forint körül mozogtak.
A legkeresettebb végzettségűek továbbra is a villamosmérnökök: az őszi műegyetemi börzén kiállító cégek 39 százaléka keresett ilyen diplomával munkaerőt, őket pedig az informatikusok és a gépészmérnökök követték.
Kevesebb diplomás kell
A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Karrier Irodájának igazgatója, Andrási Monika az MTI-nek elmondta: egyszerre keres most szakmai gyakorlatot a bolognai rendszer gyakorlatigényes szakjának hallgatója és az új mesterképzés negyedévese, valamint a régi rendszer ötödéves végzőse - mindannyian szakmai tapasztalatra kívánnak szert tenni, hogy növeljék értéküket a munkaerőpiacon. A tavalyi számokhoz képest azonban a cégek csak negyedannyi pozícióba keresnek diplomást, így élesedik a verseny. Hozzáfűzte, azok a frissdiplomások is megjelentek az őszi állásbörzéken, akik nem tudtak elhelyezkedni a diplomaszerzés óta.
A BCE-n október elején rendezett KarrierExpo országos integrált állásbörzére rekordszámú, körülbelül 12 ezer érdeklődő ment el, a legtöbb pozíciót a gazdasági és a műszaki, informatikai végzettségűeknek kínálták. Andrási Monika elmondta, hogy a válság miatt megcsappant a cégek kiállítási kedve: a KarrierExpón 15-20 százalékkal kevesebb kiállító jelent meg, és a körülbelül ezer pozíciót kínáltak, miközben két éve még háromezernél is több álláshirdetést hoztak.
Kiknek van esélye külföldi munkára?
Az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) az idén októberben immár negyedik alkalommal rendezte meg a Nemzetközi Információs- és Állásbörzét, amelyen az Európai Unió más országaiban munkát vállalni tervezők tájékozódhattak a lehetőségekről. A börzére látogatók száma az idén 3500-ról 4000-re nőtt tavaly őszhöz képest, miközben az állást kínáló cégek száma körülbelül harmadával csökkent (18-ról 13-ra).
Kalmár András, az EURES magyarországi menedzsere elmondta, hogy az idei börzéjükön a szokásosnál is több partnerszervezet - például a Mobilitás Országos Ifjúsági Szolgálat, a Nemzeti Pályainformációs Központ, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság - vett részt, mivel a válság miatt különösen fontos, hogy aki külföldre megy dolgozni, biztos körülmények között tehesse ezt.
A Nemzetközi Információs- és Állásbörze összesített adataiból kiderül, hogy a legerősebb potenciállal a külföldi munkavállalás szempontjából munkavállalói oldalról a 35 év alatti diplomás, nyelvet beszélő munkavállalói réteg rendelkezik, miközben a cégek az állások jelentős részét szakmunkásoknak kínálták, így a kereslet és a kínálat nem minden esetben találkozott.