Matolcsy örökölt aknamezője

Matolcsy György válaszlevele nem változtatott az osztrák pénzügyminisztériumnak a magyar devizahitel-végtörlesztési törvénnyel kapcsolatos álláspontján, közölte csütörtökön az MTI érdeklődésére Harald Waiglein, a bécsi szaktárca szóvivője. A nemzetgazdasági miniszter Maria Fekter pénzügyminiszternek a magyar szabályozást bíráló levelére reagálva küldött választ Bécsbe. A német Handelsblatt és a szlovák Sme is foglalkozik a végtörlesztési törvénnyel és hatásaival.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elfogadhatatlan gyakorlatnak nevezte Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter szeptember 12-ei levelében a rögzített árfolyamon történő devizahitel-végtörlesztéssel kapcsolatos - akkor még csak tervezetként ismert, azóta törvénybe foglalt - magyar lépést, olyannak, amely „nem felel meg a várakozásoknak, amelyeket egy befektető egy működő piacgazdasággal és demokráciával szemben támaszthat". A levélben megfogalmazott véleménye szerint az intézkedés „hatalmas és azonnali veszteségekhez" vezet az egész magyar bankrendszerben, és veszélyezteti Kelet- és Közép-Európa egészének pénzügyi stabilitását. Maria Fekter szerint „a tervezett intézkedések a jogbiztonság olyan mértékű sérülését jelentik, amelyre eddig egyetlen EU-tagországban sem volt példa". A tárca szóvivője, Harald Waiglein az osztrák hírügynökségnek elmondta azt is, hogy több lehetőséget vizsgálnak, „jogi természetű kapcsolódási pontokat" keresnek, hogy fellépjenek a Magyarországon törvényben rögzített adósságtörlesztési megoldás ellen.

Az MTI a Nemzetgazdasági Minisztérium osztrák társtárcáit annak kapcsán kereste meg, hogy az index.hu hétfőn közzétette Matolcsy György angol nyelvű levelét, amelyet Reinhold Mitterlehner osztrák gazdasági miniszternek írt.


Fotó: NGM

Matolcsy szerint az intézkedés európai normákat követ

A bécsi pénzügyminisztérium által az MTI rendelkezésére bocsátott szeptember 16-ai keltezésű levelében Matolcsy úgy fogalmazott, hogy a kormány „egy szinte megoldhatatlan gazdaságpolitikai helyzetet, aknamezőt" örökölt az előző kormányzattól. „Többek között mintegy egymillió háztartás esett a devizahitelezés csapdájába, az ő megsegítésük létfontosságú feladata a kormánynak" - írta a nemzetgazdasági miniszter. Hangsúlyozta, hogy a sajtóhírekkel ellentétben nem lesz kötelező a bankoknak a devizahiteleket forinthitelre átváltaniuk vagy azok kiváltásához forinthitelt nyújtaniuk, s hogy az egy összegű végtörlesztést csak december 31-éig lehet igényelni. „Mindezek alapján úgy gondolom, hogy a végtörlesztés nem ingatja meg a pénzügyi rendszert, ellenben számításaink szerint hathatós segítséget nyújthat az egymillió devizahitellel terhelt háztartás közel 10 százalékának" - érvelt a nemzetgazdasági miniszter. Szerinte a magyar intézkedés igazságos, európai normákat követő teher- és kockázatmegosztás, amely nem a bankok „megbüntetéséről" szól. Hozzátette, hogy a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri az intézkedések nemzetközi és hazai hatásait, és indokolt esetben haladéktalanul közbelép. (A devizahiteleseknek legfeljebb 19 százaléka lehet képes végtörleszteni, ez mintegy 150-180 ezer adóst jelent.)

A nemzetgazdasági tárca az MTI megkeresésére kedden nem kívánta kommentálni a devizahitelek végtörlesztése ügyében folytatott osztrák-magyar levélváltásról a sajtóban megjelent információkat.

Nem vonulnak ki
A bankadó és a végtörlesztési törvény ellenére nem akar kivonulni Magyarországról a Raiffeisen Bank. „Nem azért megyünk egyes országokba, hogy az első szél kifújjon minket onnan” –- fogalmazott Walter Rothensteiner, a Raiffeisen Zentralbank (RZB) vezérigazgatója, a Raiffeisen Bank International (RBI) felügyelőtanácsi tagja szerda este az APA osztrák hírügynökség tudósítása szerint. Azt is mondta, hogy a devizahitel-átváltások miatt várható veszteség nagyságát egyelőre nem tudja megbecsülni. Emlékeztetett arra, hogy megpróbálják a törvényt jogi szempontból megtámadni. Johann Strobl, az RZB és az RBI kockázati igazgatója kijelentette, 1,5-1,6 milliárd euró összegben vettek fel devizahiteleket a Raiffeisentől Magyarországon. Strobl szerint nehéz megbecsülni, hányan élnek az előtörlesztés lehetőségével. A törvényt „nagyon, nagyon súlyos hibának” tartja, véleménye szerint az középtávon árt Magyarországnak.

„Megszokják, állítja Orbán"

Csütörtöki számában a Handelsblatt a magyarországi devizahitelek végtörlesztése elleni banki tiltakozásokról közölt elemző jellegű tudósítást. Stefan Menzel, a német üzleti napilap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó bécsi tudósítója beszámolt arról, hogy a Magyar Bankszövetség az Alkotmánybírósághoz, az Európai Unióhoz, valamint az Európai Bírósághoz kíván fordulni.

Megemlítette azt is, hogy Olli Rehn uniós pénzügyi biztos szóvivője közölte: vizsgálják az új magyar szabályozásokat. A tudósító ismertette a devizahitelesek adósságainak rögzített árfolyamon történő visszafizetésére hozott parlamenti döntést, majd beszámolt arról, hogy Gianni Papa, az UniCredit bankcsoport kelet-európai vezetője bejelentette: az UniCredit befagyasztja magyarországi terjeszkedési terveit.

A Sme szlovák liberális napilap „Megszokják, állítja Orbán" cím alatt szerkesztőségi kommentárban foglalkozik a devizahitelesek megsegítésére hozott kormányzati intézkedéssel. Az újság szerint Orbán Viktornak, „a magyar Napóleonnak sajnos igaza lesz", amikor „szokásos messiási pozíciójában" azt állította, hogy a külföld a döntés miatt támadni fogja Magyarországot, de Budapest kibírja azt. Peter Morvay, az írás szerzője megjegyzi: az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak ma más problémái vannak, mint hogy „az orbánizmussal és az orbánizmus által a demokrácia, a jogállam és a piacgazdaság lassú bomlasztásával" foglalkozzanak. Orbánnak igaza van abban is, hogy végül a bankok is megbékélnek a veszteségekkel, a helyzettel, hiszen túl sokat fektettek már be Magyarországon, nem tudnak csak úgy elmenni, beruházásaikat csak áron alul tudják eladni. A jövőben azonban problémák lehetnek az új beruházásokkal, fejti ki a lap. Hozzáteszi: talán a kínai és az orosz beruházók hajlandók lennének a beruházások megvételére, mert ők a hazai tapasztalataik alapján a magyarországi helyzetet normálisnak tekintik, hiszen otthon is mögöttük van a politikai hatalom, s a nyereségességen nem múlik olyan sok. „Nincs mit csodálkozni azon, hogy a nyugati beruházók és partnerek csökkenő érdeklődésével Orbán egyre inkább a keleti stratégiai partnerek felé fordítja tekintetét" - záródik a Sme kommentárja.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo