Magyar jelen: növekedés helyett stagnálás

Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei a második negyedévben a megelőző negyedévhez és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes számok alapján. Az elemzők csalódottak, ők 2,1-2,3 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak, ráadásul így veszélybe kerülhetnek a jövő évi növekedési tervek is.

A KSH és az Ecostat gyorsbecslése szerint a naptári hatás kiszűrésével szintén 1,5 százalékkal nőtt a GDP a második negyedévben a múlt év április-júniusához képest, míg az előző negyedévi növekedés 2,4 százalékos volt. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok az első negyedévi 1,6 százalék után a másodikban 1,2 százalékos növekedést mutatnak. Az első félévben Magyarország bruttó hazai terméke 2,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a naptárhatás kiszűrésével 1,9 százalékkal nőtt. A KSH ugyanakkor megjegyzi, hogy a becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

A statisztikával foglalkozó szervezet szerint a növekedés lassulása elsősorban az ipari termelés növekedésének visszaesése miatt következett be. Bár a mezőgazdaság bővült a második negyedévben, nem tudta ellensúlyozni az ipar növekedésének megtorpanását, mivel ez utóbbi súlya a GDP-ben 24-25 százalék, míg a mezőgazdaságé csak 3 százalék. Az ipari termelés lassulása az exportkereslet csökkenése miatt következett be - tette hozzá Bedekovics István, a KSH munkatársa. (Magyarországon egyébként 2009 utolsó negyedévében ért véget a másfél éven át tartó recesszió, és tavaly 1,2 százalékkal nőtt a GDP a 2009-es 6,7 százalékos visszaesés után.)

Csökkentett prognózisok

Bár túl sok optimizmusra nem adtak okot sem az ipari termelésről, sem a kiskereskedelmi forgalomról közölt legfrissebb adatok, mégis, év/év alapon 2,7 százalékos GDP adatra számított Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója, aki szerint a szolgáltatások teljesítményét, valamint a készletek alakulását becsülték túl. "A Kopint-Tárki korábban 3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált 2011-re, a második negyedéves előzetes GDP adat után ezt jóval lejjebb kell vinni" - közölte Palócz Éva, jelezve, hogy a héten megjelenő Reuters konszenzus számára hétfőn küldött idei GDP adat még 2,5 százalék volt, de most már ennél óvatosabb, ezért 2,2 százalékra számít, lefelé mutató kockázat mellett.

 


Kattinson a nagyobb méretért!

A GDP-re ható valamennyi komponens romlott, a gazdaság lassulása érzékelhető, s intő jel lehet, hogy az első félévben is 0,5-0,6 százalékkal visszaeső fogyasztás továbbra sem bővül. Ugyanakkor, ha az export üteménél még lassabban nő az import üteme, márpedig a fogyasztás alakulása miatt erre van esély, akkor ez javíthat a GDP-adaton - mutatott rá a Kopint-Tárki vezérigazgatója.

Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa hétfőn még 2,0 százalékos idei GDP prognózist adott a Reuters héten megjelenő konszenzusához, a most megjelent második negyedéves adat után előrejelzését 1,7 százalékra módosította. (A Pénzügykutató márciusi előrejelzése 2011-re 2,3 százalékos GDP növekedést tartalmazott.) A szakember az ipari export visszaesésével, a "rémisztő építőipari teljesítménnyel", és az első öt hónap kiskereskedelmi forgalmának stagnálásával magyarázta a második negyedéves GDP-adatot.

Szavazás:

Mit érdemelnek az államadósság növelői?

Az első féléves gyenge magánfogyasztás azt látszik igazolni, hogy a személyi jövedelemadó rendszer átalakítása nem hozott fogyasztásbővülést és feltehetően ez a tendencia nem változik a magánnyugdíj-pénztári reálhozamok kifizetésé után sem. A lakosság ugyanis óvatos üzemmódra váltott és inkább tartalékol vagy/és visszafizeti az adósságot, semmint, hogy új hiteleket venne fel a fogyasztás érdekében - tette hozzá.

Mi lehet jövőre?

Palócz Éva 2,0 százalékra csökkentette a Kopint-Tárki korábbi 3,0 százalékos 2012. évi GDP előrejelzését. Véleménye szerint folyamatosan feszült és ideges a pénzpiac, szűkül a finanszírozás és emellett láthatóan akadozik a tőkeáramlás.

Petschnig Mária Zita 1-1,5 százalékos GDP növekedést vár 2012-ben, s mivel a kormány ennél nagyobb növekedéssel számol, véleménye szerint már most olyan költségvetést kell megtervezni 2012-re, amely mellett teljesülhet a korábban bejelentett, GDP-arányosan 3 százalékos államháztartási hiánycél. Egyetért ezzel a Kopint-Tárki vezérigazgatója is, figyelmeztetve arra, hogy az ideges pénzpiacok aligha tolerálnák, ha a magyar államháztartási hiány nagyobb lenne a jövőre a tervezett 3 százaléknál. Palócz Éva úgy látja, hogy idén "csendes zárolásokkal igyekszik majd pótolni az elmaradó bevételeket a kormány, minél kisebb visszhangot teremtve a takarékossági intézkedéseknek".

MSZP: a zabrálás, a dőzsölés és a szájalás megy csak
"Nem lopni, nem dőzsölni és nem szájalni, hanem kormányozni kell, különben ez a kormány hónapokon belül elsüllyed a maga által kevert katyvaszban" – reagált az adatokra a szocialista Szanyi Tibor, aki szerint leginkább az egykulcsos adórendszernek köszönhető a stagnálás. Az MSZP-s politikus emellett azt mondta, hogy a Fidesz-kormány "a zabrálás, dőzsölés és szájalás Bermuda-háromszögében készül elmerülni". A zabrálás kategóriájába sorolta a magánnyugdíjvagyon "kisajátítását", valamint azt, hogy a kormány a munka törvénykönyvének megváltoztatásával "a munkavállalókat készül megnyomorítani, és a munkaadókat akarja olyan helyzetbe hozni, hogy aztán rendesen tejeltethetők legyenek".
"Dőzsölésnek tekintjük ugyanakkor azt a kormányzati stílust, azt a bizonyos értelemben fasisztoid kormányzati vonalvezetést, amely teljesen önkényes módon próbálja fényezni a Fidesz nem létező gazdaságpolitikáját" - fogalmazott, és ebbe a körbe sorolta az orosz tulajdonú Mol-pakett visszavásárlását, amely szerinte fölösleges lépés volt, amivel a kormány "a sámlit rúgta ki maga alól", az erre költött pénzt ugyanis más célokra használhatta volna. Szanyi Tibor azt is kijelentette, hogy a kabinet "a legégetőbb társadalmi problémák egyikével sem képes szembenézni".
"A valóság az, hogy a bankok visszaélnek (...) a számukra a válság során biztosított rugalmas pályák lehetőségével, és (...) elképesztő, európai méretekben is unikálisnak tekinthető fosztogatásba kezdtek az ügyfeleik vonatkozásában" - értékelte a devizahitelesek helyzetét, megjegyezve, "gyakorlatilag nincs olyan bank Magyarországon, amely meg tudná magyarázni, hogyan számítja ki a hitelek törlesztőrészleteit (...) a kormány pedig ezt mosolyogva tűri és kommunikációs háborút folytat az MSZP-vel szemben".

Véleményvezér

Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.
Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo