„Azt is meg kell említeni, amikor jelentős mértékben emelkedtek a bérek, ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt a részmunkaidős foglalkoztatottaknak a száma is. Hogy ebből valójában mennyi volt a valós részmunkaidős foglalkoztatott, mennyi volt a kényszer munkaszerződés-módosítás, csak az ellenőrzési hatékonyság növelésével lehetne kiszűrni.”
A Ligánál némi aggodalommal figyelik az autóipari beszállítói cégeknél kialakult helyzetet is.
„Azt látjuk, hogy sok helyen már akadozik a termelés. Nyilván ez a beszállítói kört jelentősen érinti. Itt is van egy nagyon komoly bizonytalanság, hogy mikor állhat helyre a gyártás folyamata. Ez a béreket is befolyásolni fogja azoknál a cégeknél, ahol létszám-leépítésre kényszerülnek, hiszen felkészült, szakképzett munkaerőt nem találnak majd az újrainduláskor a piacon. Hosszú távon az a vállalkozás maradhat talpon, amelyik megőrzi a munkavállalókat.”
Mészáros Melinda úgy látja, a jelentősen megemelt garantált bérminimum nagy léptékkel növeli majd az ebben a bérkategóriában foglalkoztatottak számát is. A minimálbérnek pedig nemcsak a foglalkoztatottak, hanem az egyéb minimálbérhez kötött egyes juttatások tekintetében is nagyon jelentős szerepe van. Mindazokat is érinti, akik ezen juttatásokat (például nagyszülői gyed, gyed maximum) kapják.
Egyszerre emeljenek mindent
A minimálbér mellett a garantált bérminimum és a bérajánlás egyenlő mértékben és azonos ütemben, vagyis egy lépcsőben való emeléséről is meg kell állapodni – figyelmeztetett közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), amelynek elnöke egyáltalán ne tekinti lezártnak a tárgyalásokat. Szerinte, még csak most jön a neheze. Kordás László szerint elfogadhatónak tartják a szakszervezetek a kormány 200 ezer forintos minimálbér-emelési tervét, hiszen ezt a mértéket szorgalmazták már egy ideje, s így legfeljebb ezt a mértéket tartják elfogadhatónak is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hátra lehet dőlni, hiszen a részleteket még csak ezt követően fogják tárgyalni a VKF ülésein.
A MASZSZ elnöke felhívja a figyelmet a garantált bérminimum-emelés és a bérajánlás mértékének fontosságára is. Szerinte ezeknek meg kell egyezniük a minimálbérével nemcsak százalékos mértékben, hanem az emelés ütemében is. A MASZSZ mindkét kategóriában az egylépcsős megoldást szorgalmazza. Kordás László, aki egyes nyilatkozó szakszervezeti konföderációs vezetőkkel ellentétben részt vett a VKF legutóbbi ülésén is leszögezte, a MASZSZ akkor tartja lezártnak a 200 ezer forintos béremelésről szóló tárgyalásokat, amikor a felek aláírták a megállapodást.