A korábbi előrejelzéseknél valamivel lassabb növekedés várható jövőre Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságaiban a brit népszavazás áttételes következményeként. A Capital Economics 0,25-0,50 százalékpont közötti mértékben visszavett a GDP-növekedési előrejelzésekből. Ennek oka, hogy a gyengébb euróövezeti növekedés valószínűleg negatív hatást gyakorol a közép- és kelet-európai exportra. Az elemzőház Magyarországon 2,3 helyett 2, Lengyelországban, Szlovákiában 3,5 helyett 3, Csehországban 3,3 helyett 2,8 százalékos bővüléssel kalkulál. Drámai lassulás ezzel együtt nem valószínű a Capital Economics elemzői szerint.
Lassít, de mennyire?
Magyar elemzők is úgy vélték, a kilépés minimálisan lassíthatja a magyar gazdasági növekedést. Uniós forrásvesztéstől egyelőre biztosan nem kell tartani, mivel azt szerződésben rögzítették, a brit befizetési kötelezettség pedig nem szűnik meg a kiválás lezárásáig, de lehet, hogy a 2014-2020-as uniós ciklus végéig sem. Utána nyilván csökken a brit befizetés, de a visszatérítés is, így kisebb forráson kevesebb országnak kell osztoznia. Az üzleti hangulat drámai romlása miatt azonban a beruházások mind Nagy-Britanniában, mind Európában jelentősen visszaeshetnek a Takarékbank elemzőjének nyilatkozata szerint. Az Erste Bank elemzője ennél borúsabb képet festett, szerinte bár igaz, hogy Magyarország közvetlen gazdasági és külkereskedelmi kapcsolata Nagy-Britanniával relatíve kicsi, a közvetett hatások miatt mégis sérülhet a magyar gazdaság növekedése. Az elemző szerint a legsúlyosabb esetben egy recesszió sem elképzelhetetlen, de még ekkor sem kell tartani attól, hogy Magyarország csődbe menne. Itt találja a részleteket.
Több ezer hazai cég izgulhat
Csaknem 3000 hazai cég tulajdonosi hátterében találhatóak brit érdekeltségű cégek vagy magánszemélyek – vélhetően őket az átlagnál is jobban érinti majd Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. A brit háttér nem jelent feltétlen export-import kapcsolatot, és tulajdonosi befolyás mértéke is változó, ennek ellenére valószínűsíthető, hogy a brit érdekeltségű cégeknél többen mérlegelik a Brexit lehetséges következményeit. Az Opten szakértői szerint pedig már maga a bizonytalanság is jelentős veszteségforrás.