A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleménye szerint Magyarországon mintegy 1500 család foglalkozik dinnyetermesztéssel, az egy főre jutó éves fogyasztás pedig görögdinnyéből 10-12, sárgadinnyéből 1,5 kilogramm.
A közlemény szerint a dinnye számára eddig kedvezőbb volt az időjárás, mint tavaly, a tavaszi fagyok nem tettek nagy kárt az ültetvényekben. Ez részben annak köszönhető, hogy a kelet-magyarországi térségben az erős fagyokat követően ültették ki a növényeket.
Fotó: KRQ
Idén nagyjából 3480 hektáron termesztenek görögdinnyét Magyarországon, ami 3-4 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. A termesztés szerkezetén belül elindult a korai, nagyfóliás termesztés térnyerése is. A hajtatott dinnyetermesztésnek köszönhetően a szezon jobban széthúzható, a hajtatott görögdinnye aránya ugyanakkor nem jelentős.
A nagyfóliás termesztésből származó görögdinnyék csütörtöktől jelennek meg a piacon, a szabadföldön termesztett hazai görögdinnye pedig július 1-jétől válik elérhetővé kisebb mennyiségben, és július 5-10. között már országszerte valamennyi áruház kínálatában megjelenik.
Idén is Békés vármegyében termelik a legnagyobb területen a görögdinnyét, mintegy 1300 hektáron. A kelet-magyarországi térségben 1245 hektár a becsült termőterület, Hevesben 270, Tolnában 265 hektáron foglalkoznak görögdinnyével. Az idei adatok szerint szinte minden termőtájon enyhe csökkenés figyelhető meg, egyedül Baranyában maradt szinten a termőterület nagysága (130 hektár). Az ország többi részében szórványosan, összesen 270 hektáron termesztenek dinnyét.