Az egyik legnagyobb és legismertebb gyártónak a hollandiai és spanyolországi raktáraiban több mint 500.000 panel vár gazdára. Ebből mintegy 30.000 családi házra kerülhet átlagos méretű napelemes rendszer. Összehasonlításként, a magyar Kormány tervei szerint ennyi lenne az egy teljes évben kivitelezésre kerülő rendszerek száma hazánkban. És ez mindössze egyetlen gyártó!
2. A kivitelezések számának csökkenése mellett az alapanyagárak folyamatos csökkenése is nehezíti a gyártók helyzetét
Az OPIS, a Dow Jones vállalatának heti frissítése szerint, a globális fotovoltaikus iparban továbbra is jelentős változások tapasztalhatók. A napenergia cella árak, - különösen a Mono Perc M10 és G12 cellák terén, - elértek egy újabb történelmi mélypontot, és az árak továbbra is csökkennek. A hosszú ideje tartó csökkenés és az iparág lassú értékesítési helyzete miatt a cellagyártók között árháború alakult ki.
Míg egy évvel ezelőtt egy panel átlagos nagykereskedelmi ára meghaladta a 0,3 €/W értéket, ez mára már 0,14 €/W körüli értéket mutat.
Az árcsökkentéseken túl a gyártók az árukészlet csökkentésére is összpontosítanak, kordában tartva az üzemeltetési kiadásokat. Vagyis hamarosan visszatérhetünk oda, hogy megszűnik a kereskedő és kivitelező cégek „polcról" való vásárlása, és csak közvetlenül a gyártótól tudnak rendelni, többhetes gyártási és mintegy 2 hónapos szállítási határidővel.
3. A harmadik komponens pedig egy műszaki jellegű változás, ami hatásában akkora lesz, mint amekkora a több évvel ezelőtti polikristályos napelem panelek kikopását eredményezte a piacról, a jelenleg egyeduralkodó monokristályos panelek javára.
A jelenleg használatos P-Type celláknál a gyártás során bórt elegyítenek a szilíciumhoz (ezzel „szennyezik"), amelynek kevesebb elektronja van a szilíciumnál, ezért a napelem cella pozitív töltésűvé válik. Az N-Type celláknál azonban foszfort használnak, aminek több elektronja van a szilíciumnál, ezért ezek a cellák negatív töltésűek lesznek.