A Creditreform az év első hat hónapjában 8400 cégcsődöt regisztrált, 16,2 százalékkal többet, mint az előző évi bázisidőszakban. Tájékoztatásuk szerint ennél nagyobb százalékos növekedésre utoljára 2002-ben volt példa.
"A túlzottan magas energia- és nyersanyagárak költségterheinek meg lett a következménye. A fizetésképtelenséget jelentők évek óta csökkenő számában most fordulat következett be" - mondta Patrik-Ludwig Hantzsch, a Creditreform gazdaságkutató intézet vezetője. Mindazonáltal az esetszámok növekedése ellenére is a bázist figyelembe véve sokkal inkább "normalizálódásról" van szó, mint "fizetésképtelenségi hullámról" - tette hozzá.
Véleménye szerint a romló fogyasztói hangulat is hozzájárult a helyzet alakulásához. "Az infláció elbizonytalanítja a fogyasztókat, és egyértelműen fékezi a vásárlási kedvet" - fogalmazott. Sok vállalat számára mostanában jelentkezik problémaként a koronavírus-válság idején nyújtott támogatás visszafizetésének az esedékessé válása is - jegyezte meg.
A vállalati csődök azonban az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékben érintették a közép- és nagyvállalati szektort. A tavalyi első félévi 68 ezerrel szemben az idén bejelentett csődök 125 ezer munkavállalót érintettek.
Az olyan nagy globális válságok, mint például a pandémia vagy az energiaár-infláció közvetlenebbül érintik a nagyvállalatokat - mondta a szakértő.
A fogyasztói fizetésképtelenség-bejelentések száma viszont az előző évivel nagyjából megegyező, 33 ezer volt az év első felében. "Az energiaválság és az infláció hatása a fogyasztási oldalon még nem jelent meg a bejelentett fizetésképtelenségek számában" - mondta Hantzsch. Ennek egyik oka szerinte az, hogy a munkaerőpiac a jelenlegi recesszió ellenére is mindezidáig robusztusnak bizonyult.