Fontos, hogy a választott elszámolási módot az adott adóévben valamennyi önálló tevékenységből származó bevételre azonosan kell alkalmazni. Amennyiben a magánszemély a tételes átalányadózást választja, úgy egyéb felmerülő költséget nem tud elszámolni.
A külföldi befektetésekből származó 2022-ben megszerzett jövedelem bevallásának és adózásának vonatkozásában is körültekintően szükséges eljárniuk az adózóknak, tekintettel arra, hogy a NAV automatikus információcsere keretében a magyar magánszemélyek külföldi jövedelmeiről most már rendszeresen kap adatot.
„Az adóhatóság kiemelt figyelmet fordít annak ellenőrzésére, hogy a külföldről származó bevételek megfelelően szerepelnek-e a magánszemélyek adóbevallásában. Abban az esetben, ha a bevallásban egyáltalán nem, vagy csak részben szerepelnek a külföldről származó jövedelmek, úgy a NAV jogkövetési vizsgálatot, de akár adóellenőrzést is indíthat a magánszemélyekkel szemben” – mutatott rá Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának partnere.
Kriptoeszközök a bevallásban
Míg 2021-ben még választható volt a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelmek új szabályok szerinti bevallása, 2022-ben már mindenképp az új szabályok szerint kell a kriptoeszközök átruházásából, átengedéséből származó jövedelmeket megállapítani és az adót megfizetni.
A szabályozás értelmében, a jövedelem után 15 százalék szja-t kell fizetni, a tárgyévi igazolt költségeket el lehet számolni és alkalmazható adókiegyenlítés is. Adóköteles ügylet csak akkor keletkezik, ha a kriptoeszköz kikerül a “kriptovilágból”, ameddig a kriptoeszköz kriptoeszközre kerül átváltásra, az ügylet adómentes. Fontos, hogy abban az esetben, ha a magánszemély a 2021. adóévet megelőzően, ám elévülési időn belül kriptoeszköz átruházására, átengedésére tekintettel jövedelmet nem állapított meg, annak ügyleti eredményét 2022. évi ügyleti eredményként veheti figyelembe, a 2022-es tárgyévi tranzakciókkal egyben számolva.