Az érintett kínai termékek egyes esetekben ugyanis nyilvánvalóan veszítenek versenyképességükből az amerikai piacon, így exportőreik megpróbálnak majd máshol piaci lehetőségeket keresni, és egyértelmű, hogy ez az alternatív piac Európa, a világ harmadik legnagyobb gazdasági övezete is lehet – fogalmazott az euróövezeti jegybank elnöke.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a védővámok alkalmazása helyett Európa számára vonzóbb a Kínával folytatandó szabadkereskedelem, abban az esetben, ha ez viszonos és mindkét fél számára előnyös.
Egy friss szakértői tanulmány szerint ugyanakkor csak a brit gazdaságnak több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a Trump által kilátásba helyezett vámok.
A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos büntetővámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.
A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (csaknem 11 ezer milliárd forinttal) zuhanna. Ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékát.
A CITP elemzői hangsúlyozták, hogy az átlagon belül rendkívül nagy eltérések lehetségesek: számításaik szerint a brit halászati szektor exportja például 21,5 százalékkal, a finomított nyersolajszármazékoké 20,9 százalékkal, a bányászati ágazaté 20,4 százalékkal zuhanna, ha a következő amerikai kormányzat maradéktalanul bevezetné a Trump által kilátásba helyezett vámokat. (MTI)