Christine Lagarde a Financial Timesnak adott, pénteken megjelent interjúban kifejtette: ha Európa „elkeseredett kereskedelmi háborúskodásba” kezd Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban hivatalba lépő kormányával, az gyorsan eszkalálódna, és a világgazdaság egészének növekedését is lassítaná.
Lagarde felidézte, hogy Trump a kínai importra 60 százalékos, a világ többi részéről érkező behozatalra 10-20 százalékos vámokat helyezett kilátásba.
Az EKB elnöke a megválasztott amerikai elnök által említett 10-20 százalékos vámsávra utalva kijelentette: ha valaki konkrét vámszint helyett sávokat jelöl ki, az tárgyalási készségre utal.
Európa felajánlhatja bizonyos amerikai termékek vásárlását, és jelezheti az új amerikai kormánynak, hogy kész tárgyalóasztalhoz ülni – mondta a valutauniós központi bank vezetője.
Christine Lagarde szerint ez jobb forgatókönyv, mint az „adok-kapok” alapú puszta megtorlás, amely senkinek nem áll érdekében.
Hozzátette: Európa felajánlhatja a tárgyalások mellett azt is, hogy még több cseppfolyósított földgázt vásárol az Egyesült Államoktól, és számos olyan hadiipari termékcsoport is van, amelyet Európa nem tud előállítani. Lagarde szerint ezeket a hadiipari termékeket EU-szintű egyeztetéssel vásárolhatnák meg Amerikától az uniós tagországok.
Az EKB elnöke szerint a Kínából és az Európából Amerikába érkező importra kilátásba helyezett vámok eltérő mértéke miatt gondosan tanulmányozni kell a kínai export átirányításának lehetőségét.