Egy évnél hosszabb futamidőre leköthető betétre nem minden pénzintézetnél van lehetőség, a MagNet és a Gránit viszont kétéves, sőt akár hosszabb futamidőre is 4-5 százalékot kínál. Ha ennél hosszabb időre kötnénk le a megtakarításunkat, akkor kevesebb lehetőségünk van, a Cetelemnél és a Sopron Banknál viszont a hosszabb futamidővel érhetünk el valamivel magasabb, 3-4 százalék közötti kamatot. Az ötéves futamidőre leköthető betétek közül a MagNet Bank Apránként Megtakarítási Programja ígér 5 százalékot.
Egyre többen kötik le a pénzüket, de még mindig kevesen
A kamatemelések időszakában az új forint betétszerződések értéke is jelentősen nőtt, márciusban már 756 milliárd forintot kötöttek le a magyar háztartások. Az MNB szezonálisan igazított adatait tekintve valamivel alacsonyabb az érték, de így is rekordmagas: 628 milliárd forint. Ez még koronavírus-járvány idején, 2020. júniusban produkált 539 milliárd forintos kiugró eredményt is meghaladta 16 százalékkal.
A látra szóló és folyószámlabetétek összegéhez képest azonban a lekötött betétek aránya viszont még mindig alacsony. Márciusban 9909,2 milliárd forint látra szóló és folyószámlabetéten ült a lakosság, ami valamivel kevesebb, mint a februári, a családi szja-visszatérítések bankszámlára folyósítása miatt rekordmagas 10 231,7 milliárd forint. A nem lekötött betéteknél az átlagos kamat mindössze 0,08 százalék, tehát az ilyen formában bankban tartott pénzük a folyamatosan és egyre jobban értéktelenedik el az infláció emelkedésével párhuzamosan.
A piaci lakáshitelek kamata ennél nagyobb mértékben emelkedik
A márciusban folyósított lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója 4,86 százalék volt, ami alulmúlta a februári 5,05 százalékos értéket. Az érték becsapós, hiszen ebben nemcsak a piaci hitelek vannak benne, hanem a kedvezményes kamatozású, az állam vagy a jegybank által támogatott kölcsönök is, mint amilyen a 2,5 százalékos zöld hitel vagy a 3 százalékos csok-hitel és lakásfelújítási hitel is. Kisebb mértékben a zöld hitel mellé kapható 0 százalékos csok-hitel is befolyásolhatja az értéket. Az átlagos hitelköltség mutató csökkenése tehát egyszerűen azt jelzi, hogy a felvett lakáscélú hitelek között a támogatott kölcsönök domináltak, különösen erős hónapot zárhattak a zöld hitelek. A Zöld Otthon Program 300 milliárd forintra emelt keretének folyósítása még hónapokig kordában tarthatja a statisztikában jelentkező átlagkamatot – írja a Bank360.hu.
Eközben azonban már folyamatosan nyílik a kamatolló a támogatott és a piaci jelzáloghitelek között: május elején 6-8 százalékos THM alatt már nem találni piaci lakáshitelt, sőt akár 10 százaléknál magasabb költségmutatóval is találhatunk ajánlatot, miközben a támogatott kölcsönök kamatszintje nem változott. Aki tehát még fel tud venni ilyet, az most már sokkal olcsóbban jut pénzhez, mint aki kénytelen ráfanyalodni a piaci kamatú lakáskölcsönre.