Elindultak felfelé a betéti kamatok, de még messze vannak az inflációtól

Ha nem is lihegnek még az infláció nyakába, messziről legalább már elkezdték követni a száguldó inflációt a betétek kamatai, amitől a lakosság is kedvet kapott valamelyest újra lekötni a pénzét. Ezzel egyelőre csak azt érik el a betétesek, hogy a bankban tartott pénzük nem veszít jobban az értékéből, mint eddig. A forintbetétek túlnyomó része azonban továbbra is szinte kamat nélkül értéktelenedik el egyre jobban a bankokban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A márciusi 8,5-nél is magasabb szintre emelkedett az infláció: áprilisban már elérte a 9,5 százalékot. A Magyar Nemzeti Bank sorozatos kamatemelésekkel próbálja hűteni az inflációt, az alapkamat már 5,4 százalékra, az irányadó egyhetes betéti kamat pedig 6,45 százalékra nőtt. A banki hitelek kamatain folyamatosan láthatók a jegybanki szigorítás hatásai, a lakossági betétek átlagos kamata azonban sokáig nem emelkedett számottevően. A helyzet azonban változni látszik, márciusban már jobban nőttek a lekötött betétek kamatai, mint az infláció – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Az átlagos betéti kamat egészen 2021. novemberig 1 százalék alatt maradt, akkor 0,90 százalék volt. A növekedés decemberben, a jegybanki kamatemelések nagyobb sebességre kapcsolása után vált látványosabbá, és ezt a tendenciát folytatva jutott el a márciusi 3,33 százalékos szintig. (Ezen belül az éven belül lekötött betétek átlagkamata 3,40 százalék volt, az éven túliaké viszont csak 1,16 százalék.) Az infláció eközben a 7 százalék körüli szintről március végére 8,5 százalékra nőtt. Ha legalább ezt a különbséget tartani akarnák a bankok, akkor további, 1 százalék körüli kamatemelésre lenne szükség a betéteknél, hiszen az infláció áprilisban már 9,5 százalékra ugrott.

A bankok aktuális betéti kínálatában a lekötés időtartama általában 1-12 hónap között választható, de ennél hosszabb futamidőre is találni ajánlatot. Rövidebb, 1-6 hónapos lekötésnél több banknál 4-5 százalékos betéti kamatot kaphatunk a pénzünkért. Ezeket az ajánlatokat jellemzően olyan kisebb pénzintézeteknél találjuk meg, mint a MagNet Bank vagy a Gránit Bank. A nagybankok közül 3 és 6 hónapos futamidőre a Takarékbanknál érhető el a 4-4,5 százalékos kamatszint. A többi nagyobb szereplő ennél jellemzően alacsonyabb kamatot, 1-3 százalékot kínál. Egyéves lekötésre az OTP Banknál 2-2,5 százalékos kamat érhető el. A korábban jellemző 1 százalék alatti betéti kamatra is bőven találunk még példát a piacon.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo