Mint írták, értetlenül állnak az előtt, hogy a 2023. december 31-i határidőre ígért, külföldi szakértők által készített elemzést nem ismerhették meg, így az ez év első félévre tervezett társadalmi vitára sem kerülhetett sor.
A nemrégiben végül nyilvánosságra került tanulmány, amelyet az OECD szakértői készítettek, azonban komoly csalódást okozott. A tanulmány csupán a finanszírozhatóság hosszú távú szempontjait vizsgálja, a jelenlegi problémákkal csak egyoldalúan és érintőlegesen foglalkozik.
„Amíg tehát egyetértünk a kormány, illetve a Pénzügyminisztérium álláspontjával, amely szerint a tanulmánytól elhatárolódnak, és az nem képezi semmilyen kormányzati terv alapját, viszont számos problémát látunk, amiért szükségesnek tartjuk, hogy a Pénzügyminisztérium és a NYUSZET között átfogó konzultációk kezdődjenek a nyugdíjrendszer aktuális problémáiról” - írták.
Mire gondolnak?
A kormány csak a nyugdíjak reálértékének megőrzését vállalta. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a havonta kézbesített nyugdíj reálértéke a nyugdíjba vonulás után élethossziglan nem emelkedik, a kormányzat csupán a nyugdíjba vonuláskori életszínvonal fenntartását garantálja, amely különösen a régi nyugdíjaknál okoz jelentős elmaradást. A gazdasági fejlődés eredményeiből azonban a nyugdíjasok évek hosszú során nem részesülnek. Reálértékben egyáltalán nem emelik a nyugdíjakat, a kormány szándéka szerint csupán a bekövetkezett inflációs veszteséget kompenzálják.