Egyre drágábban termel a magyar ipar

A KSH adatai szerint júniusban a minimálbér növekedése, az olajár-emelkedés és a forint gyengülése miatt tovább gyorsult az ipari termelői árak emelkedése. Tavalyhoz képest a termelői árak 7,5 százalékkal nőttek a májusi 5,3 százalék és az áprilisi 2,3 százalék után.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy hónap alatt, csakúgy mint májusban, 1,9 százalékos volt a termelői áremelkedés mértéke. A belföldi értékesítési árak átlagosan 7,3 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 7,7, a több mint egyharmadnyi súlyú energiaipar árai 7,0 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten.

A feldolgozóipar árait is az energiatermeléshez szorosan kapcsolódó kőolaj-feldolgozás árainak 31,2 százalékos emelkedése húzta fel, de a vegyiparban is átlag feletti, 10,7 százalékos volt az áremelkedés, míg a gyógyszergyártásban alig 0,4 százalékos drágulást mért a KSH. A járműgyártásban az előző hónaphoz képest 1,0 százalékponttal 4,5 százalékosra gyorsult az áremelkedés, míg a számítástechnikai gyártóknál a júniusi 2,5 százalékos éves drágulás 2,1 százalékponttal volt magasabb a májusinál. A gépiparban 5,3 százalékkal emelkedtek egy év alatt a belföldi árak, a villamosgépek 4,7 százalékkal lettek drágábbak. Az élelmiszeripar 2,1 százalékos termelői áremelkedést könyvelt el júniusban.

Bővült az ipari termelés - Kép: ZF Lenksysteme Hungária Kft.

Növekvő energiaköltség, változatlan exportárak

Összességében az energiaárak 11,0, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 7,5, a beruházási javakat gyártókban 4,7 százalékkal emelkedtek a termelői árak tavaly júniushoz mérve. A fogyasztási cikkek termelői ára 1,4 százalékkal, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeket előállító csoportban 4,3 százalékkal  nőttek.

Ipar 4.0: tanuljunk mintagyáraktól
Ingyen, a digitális transzformációt már végrehajtott gyárak segítségével készítik fel a 4.0-s ipari megoldások bevezetésére a kkv-kat az Ipar 4.0 Mintagyárak programban.
Az ipar forintban mért exportárai 7,6 százalékkal nőttek az előző év júniusihoz képest. Júniusban az euró 14,39 forinttal, 4,56 százalékkal felértékelődött a tavalyi év azonos hónapjához képest, az amerikai dollár viszont csak 1,84 forinttal, 0,67 százalékkal drágult.

A 96,4 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 6,8, az energiaiparban 25,3 százalékkal nőttek az árak "ágazatspecifikus piaci hatások következtében" - magyarázta a KSH. A járműgyártás exportárai 9,5 százalékkal haladták meg a tavaly júniusiakat, a számítástechnikai szektorban negyedik hónapja először nőttek az árak, 2,6 százalékkal, az élelmiszerek 2,9 százalékkal keltek el drágábban a külpiacokon. Az első félév átlagában a belföldi és exportárak egyformán 4,4 százalékkal voltak magasabbak, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo