Munkaerőhiány jellemző világszerte, egyes iparágak nagyon nehezen találnak képzett munkaerőt. Egyes problémák szélesebb körű gazdasági trendekből fakadnak, mások iparágspecifikus tényezőkre, például a szükséges készségekre, a munkahelyek érzékelt stabilitására vagy a munkakörülményekre vezethetőek vissza.
Az ingatlanpiac vezeti a listát, a munkaadók 60 százaléka számít nehézségekre a toborzásban. A magas kamatlábak és a piaci volatilitás kevésbé vonzóvá tehetik ezt a szektort az álláskeresők számára, akik tarthatnak az instabilitástól. Ezenkívül az olyan átadható készségek, mint az értékesítés, a marketing és az analitika, lehetővé teszik a potenciális jelöltek számára, hogy stabilabb vagy technológiailag fejlettebb iparágakban találjanak lehetőségeket.
A vendéglátás és a gyáripar is nyomás alatt áll
A szálláshely-, vendéglátás- és szabadidős szektor szorosan követi az ingatlanpiacot, a munkaadók 55 százaléka számít tehetséghiányra. A világjárvány utáni fellendülés megnövelte a keresletet, de a munkakörülmények és a bérek továbbra sem vonzóak.
Eközben a gyártással szomszédos iparágak, mint például a vegyi anyagok és fejlett anyagok ipara (50 százalék), valamint a fejlett gyártás (40 százalék), szintén nehézségekkel szembesülnek a felvétel terén, valószínűleg a készséghiány és a műszaki munkavállalók számának csökkenése miatt.
A technológia, az egészségügy és a telekommunikáció a legkevésbé érintett
A spektrum másik végén olyan iparágak állnak, mint az egészségügy (22 százalék), a telekommunikáció (24 százalék) és az oktatás (25 százalék), és számolnak be kevesebb felvételi nehézségről. Ezek az ágazatok gyakran jól meghatározott karrierutakkal és stabil kereslettel rendelkeznek, ami segíthet nekik könnyebben vonzani a tehetségeket. A technológiai iparágban a munkaadóknak mindössze 28 százaléka említ felvételi problémákat.