Egy mesterséges intelligencia által generált kamu jelentkező majdnem átjutott egy állásinterjú negyedik köréig egy lengyel cégnél – derült ki a The Register cikkéből, amelyben a Vidoc Security Lab alapítója mesélte el a történetet. A hamis személyazonosság mögött rejlő cél egy informatikai pozíció megszerzése, majd zsarolás volt. Bár az ügy extrém, a probléma egyre általánosabb – véli Katkics Attila HR-szakértő, aki szerint ma már nem csak a videóinterjúkat, de az önéletrajzokat is kritikusan kell kezelni.
Fotó: Depositphotos
“A jelentkezők ma már rutinosan használják a mesterséges intelligenciát: néhány másodperc alatt készülnek látványos önéletrajzok, sablonos, de jól hangzó motivációs levelek, sőt, egyes AI-alkalmazások még interjúkérdésekre is képesek válaszokat generálni. Ezekkel önmagában nem is lenne baj, de ha valaki etikátlanul, vagy a képességeit elfedve használja őket, abból könnyen átverés lehet” – mondja Katkics Attila.
A deepfake esetek csak a jéghegy csúcsát jelentik. A szakértő szerint ma már a HR-esek dolga nemcsak az, hogy megtalálják a legjobb jelentkezőt, hanem hogy kiszűrjék azokat, akik mások munkáiból építik fel a saját képüket – vagy épp nem is ők jelennek meg az interjún.
“Pár éve még az volt a legnagyobb hazugság, amikor valaki azt állította, hogy profi szinten kezeli az Excelt, de azt sem tudta, milyen színű az ikonja. Ma már ott tartunk, hogy valaki egy teljesen más ember képmását manipulálja élő videóban. Ez új szintje a trükközésnek” – teszi hozzá a szakértő.