Csúcsvezetők csúcsfizetései

A fellegekben járnak a menedzserfizetések a tőzsdén jegyzett amerikai cégeknél, főképp a technológiai és a médiaszektorban. Az EU-ban elsősorban a bankszektorban találkozni a magas keresetekkel. Itthon is szépen nőnek a menedzser fizetések.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vajon egy cég sikerében mekkora szerepe van a vezérigazgató döntéseinek, és mekkora a kedvező piaci körülményeknek? Sok esetben ezt nehéz lenne egyértelműen megállapítani, ennek ellenére sok jól teljesítő vállalat a vezetőit is busásan megfizeti, talán túlzottan is.

Ha a 200 legjobban kereső amerikai topmenedzser fizetését nézzük, az egy főre jutó átlagjövedelem 2014-ben 22,6 millió dollár volt, 2006 óta a legmagasabb az Equilar összesítése szerint. Az is újdonság, hogy a top10-ben szereplő cégvezetők mindegyike 50 millió dollár felett vitt haza. Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) új szabályozása értelmében a részvénytársaságoknak kötelező közzétenni a cégvezetők és az átlagdolgozók fizetése közötti arányt. Ha egy vezérigazgató például ezerszer többet keres, mint átlagos beosztottja, a cég köteles megmagyarázni és bizonyítani, a főnök miként növelte a termelékenységet és a nyereséget, ami megindokolná ezt az aránytalanságot. (Itthon tavaly huszonnyolcszoros eltérést mértek a legmagasabb és a legalacsonyabb szintű munkakörök összjövedelmeinek átlaga között.)

PP grafika

Az Amerikai Egyesült Államokban a 2010-ben elfogadott Dodd-Frank Wall Street reform- és fogyasztóvédelmi törvény már megnehezített bizonyos fizetési módokat, így egyre kevesebb cég állja a jövedelemadót a távozó vezetők arany ejtőernyőnek csúfolt bőkezű végkielégítése után. A vállalatvezetők nyugdíjtakarék-alapjához való hozzájárulás sem divat, s a részvénybónuszok sem járnak már automatikusan egy bizonyos időtartamú munkaviszony után. Ugyanakkor az, hogy a top200 cégvezető fizetésének átlaga 2006 óta 2014-ben volt a legmagasabb, azt mutatja, hogy a Dodd-Frank-törvény nem hatékony. Miért? Az igazgatótanácsokban szép számban foglalnak helyet vezérigazgató kollégák, akik készségesen megszavazzák egymásnak a busás jövedelmeket. És bár nem teljesítettek jól a hedge fundok Amerikában, a 25 legnagyobb alap vezetőjének összesen 11,62 milliárd dollár ütötte a markát, vagyis fejenként legalább 500 millió. A busás javadalmazás azonban nem csekély visszaesést mutat: 2013-ban még összesen 21,15 milliárdot kerestek. Az alapok vezetői általában az általuk kezelt eszközök 2 százalékát számítják fel menedzseri jutalékként, és 20 százalékot fölöznek le a realizált éves hozamból.

PP grafika

Európában a legmagasabb bankárjavadalmazás 2013-ban 20,6 millió dollár volt, amiben a jutalom tizenötszöröse az illető éves fizetésének. A Londoni Értéktőzsde FTSE Eurotop100 mezőnybe tartozó vállalatoknál a cégvezetői fizetés átlaga 1,45 millió euró. A bónusz általában a fizetés 1,2-szerese, a legnagyobb jutalom a jövedelem duplája. Az FTSE100-as tőzsdeindexbe tartozó nagyvállalatok menedzserei hozzávetőleg 183-szor többet keresnek, mint az egyszerű munkavállalók.

A vezetői jövedelmek itthon is emelkednek, a hazai ügyvezető igazgatók jelenleg átlagosan csaknem 26 millió forintot keresnek évente - írja a Világgazdaság a Kienbaum idei bérezési tanulmányára hivatkozva. Egy évvel ezelőtt még 20 milliós átlagbért kaptak munkájukért a menedzserek. A vezető beosztásúak teljes bére idén átlagosan 11 millió forint, a kvalifikált alkalmazottak pedig valamivel több mint 5 milliós bruttó fizetést kapnak évente. A tanulmányból az is kiderül, hogy a vezetési tanácsadás területén a legmagasabbak a fizetések, ezt a vegyipar és a gyógyszeripar, majd az építőipari javadalmazás követi.

PP grafika

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo