Ami 2025 inflációs nagyképét illeti, az idei évhez képest gyorsulhat az átlagos ráta. Hogy pontosan mennyivel, az nagyban múlik majd a forint árfolyamán, a béremelkedésen és a vállalatok költségáthárítási képességén. Ez utóbbi a következő évet érintő adóemelések kapcsán is mindenképpen fontos momentum lesz. Az ING Bank jelenlegi prognózisa 4,2 százalékos átlagos inflációval számol jövőre.
A magyar monetáris politika szempontjából összességében kedvező adatközlésről beszélhetünk, főként a maginfláció vártnál gyengébb elmozdulása miatt. A gyenge kereslet inflációs alapfolyamatot fékező hatása tehát továbbra is jelen van a magyar gazdaságban. Ugyanakkor az érzékelt infláció emelkedése és ezzel összefüggésben az inflációs várakozások várható felfelé mozdulása továbbra is óvatosságra intheti a Magyar Nemzeti Bankot.
Szenved a forint
A monetáris lazítás kérdésével azonban manapság aligha kell foglalkoznia a jegybanknak, látva a forint szenvedését. Bár a Fitch pozitív döntése hozott némi fellélegzést, az euróval szembeni árfolyam továbbra sem hagyta el a 410-415-ös sávot, és a zlotyival szembeni mindenkori rekordtól is csak alig fél százalékkal mozdult el.
A kérdés továbbra is az, hogy vajon decemberben a jegybank elkezd-e nyíltan kommunikálni a kamatemelés lehetőségéről, amennyiben a körülmények úgy kívánják. Bár logikusnak tűnhet erről beszélni, azonban könnyen lehet, hogy ezzel a jegybank csak magára húzná a befektetőket, felbátorítva őket arra, hogy teszteljék az MNB törés- és tűréspontját az árfolyam gyengülését illetően. Vagyis könnyen lehet, hogy ezzel a saját nyakába akasztana céltáblát a Monetáris Tanács. Nincs tehát könnyű helyzetben a monetáris politika, hiszen a gazdasági alapfolyamatok bőven indokolhatnának lazítást, de a forint sérülékenysége mindezt blokkolja – írta Virovácz Péter.