A külföldi jövedelmet egyes bankok diszkontálva számolják (70–90 százalékos arányban), és ellenőrzés céljából akár közvetlenül meg is kereshetik a külföldi munkáltatót. Ezért fontos előre egyeztetni a munkaadó vállalattal, hogy felkészüljön egy esetleges banki megkeresésre.
„A támogatott Otthon Start hitel elérhetősége nemcsak a program feltételein, hanem azon is múlik, hogy a hiteligénylő mit mutat a bankszámláján és jövedelemigazolásán a megelőző hónapokban. Már most érdemes elkezdeni a tudatos felkészülést: kisebb hitelek lezárása, felesleges nagy összegű kiadások elkerülése – ezek mind javítják a hitelképességet. Aki stabil, kiszámítható képet mutat – például rendszeresen félretesz, időben fizeti a számláit –, jóval nagyobb eséllyel juthat kedvező feltételekkel lakáshitelhez. Fontos tudni: a hitelbírálat szigorú és objektív folyamat, de felkészüléssel jelentősen javíthatók az esélyek” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Az Otthon Start hitel minimum 10 százalék önerőt ír elő, de a magasabb önerő jelentősen növelheti a hitelesélyeket és csökkentheti a törlesztőrészletet is. Érdemes tehát előre átgondolni, miből tudjuk ezt előteremteni – legyen az megtakarítás, eladott vagyontárgy vagy családi támogatás. A money.hu arra figyelmeztet: az önerőként felhasznált megtakarítások korai feltörése költséggel járhat, legyen szó állampapírról, lekötött betétről vagy TBSZ-ről.
“Költsége lehet a megtakarítás önerőként történő korai felhasználásának, például az állampapíroknál 0,5–1 százalékos visszaváltási díjjal kell számolni, amennyiben az eladás a lejárati idő előtt történik. A lekötött betétek feltörésénél a kamat teljesen elveszik, és még betétfeltörési díjat is felszámolhatnak. A tartós befektetési számlán, azaz TBSZ-en tartott megtakarítások jó részénél a kamatjövedelem után kamatadót és szochót kell fizetni öt évnél korábbi kivételnél, ami a kamat 18–28 százalékát viheti el” - mondta Korponai Levente.