A magas adósságszint hatása
A magas államadósságszint jellemzően különböző tényezők eredménye, beleértve az agresszív monetáris politikát, a kormányzati lazítást, a lassú vagy negatív gazdasági növekedést és az állami kiadási igényeket.
A GDP-arányos adóssághányad jellemzően olyan recessziós időszakok vagy gazdasági sokkok – például a 2008-as pénzügyi válság és a COVID-19 világjárvány – után emelkedik, amikor a kormányok fiskális ösztönzőket alkalmaznak a gazdasági helyzet javítására.
Míg az adósság hasznos lehet a gazdasági visszaesések kezelésében, a tartós és túlzott adósság hosszú távú kockázatokat hordoz magában. Ide tartozik a lassabb GDP-növekedés, a valuta leértékelődése, és szélsőséges esetekben az IMF által vezetett mentőcsomagot igénylő szuverén csődök.
Egyes országok azonban, például Japán és az Egyesült Államok saját pénznemükben bocsátanak ki adósságokat, és rugalmasan kezelik az adósságterhelést azáltal, hogy több pénzt nyomtatnak. Ennek ellenére még ezek az országok is növekvő kamatköltségekkel néznek szembe az adósságszint növekedésével.