Sorrendbe tették az országokat a GDP-arányos adóssághányad alapján, amely kulcsfontosságú szám annak felmérésére, hogy egy kormánynak mekkora az adóssága a gazdasági teljesítményéhez képest. Az adatok az IMF World Economic Outlook 2025. áprilisi kiadásából származnak.
A legmagasabb GDP-arányos adósságaránnyal rendelkező országok
A fejlett gazdaságok általában magasabb adósságterhekkel küszködnek, mint mások, átlagosan 110 százalékos a GDP-arányos adóssághányad, míg a feltörekvő és fejlődő gazdaságok esetében 74 százalék.
Szudán áll a lista élén a GDP 252 százalékát kitevő államadóssággal, amely elsősorban az elhúzódó belső konfliktusok eredménye. Az afrikai ország 2023-ban, a szudáni polgárháború kitörésének évében előzte meg az addig első helyet birtokló Japánt.
A fejlett országok közül Japánban a legmagasabb az adósságteher, a GDP 235 százaléka, a tartós költségvetési hiány és az elöregedő népesség miatt. Japán mellett Szingapúr (175 százalék), Bahrein (141 százalék) és Olaszország (137 százalék) a leginkább eladósodott fejlett ország.
Az Egyesült Államok GDP-arányos adóssága is magas, 123 százalék, ami tükrözi a több éves költségvetési hiányokat és a nagyszabású támogatási politikákat, amelyek a közelmúltbeli gazdasági válságok kezelését finanszírozták, például a világjárvány idején.
Eközben Németországban a legalacsonyabb adósságteher a G7-országok közül, a GDP 65 százaléka, és ez az előrejelzések szerint 2029-re 58 százalékra csökken.