Jövő héten háromnapos üléssel folytatódik az országgyűlés őszi ülésszakának munkája. A tervek szerint a képviselők hétfőn szavaznak többek között a 2013-as költségvetést megalapozó törvényekről, valamint azokról a módosító indítványokról, amelyeket a munkahelyvédelmi akciótervhez kapcsolódó törvénymódosításokhoz, valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló előterjesztéshez nyújtottak be.
Parlamenti javaslat: módosíthatók lesznek a büdzsé elfogadott főszámai
A múlt heti tervek szerint mindezekről az e heti első ülésnapon döntöttek volna, de hétfőn Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője bejelentette: a kormány kérésére elhalasztják a jövő évi költségvetés módosító javaslatainak szavazását. Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter indoklása szerint erre azért került sor, hogy változtatni lehessen a büdzsén, ha az IMF/EU-hitelmegállapodás érdekében erre szükség lenne. Rogán a szavazás elhalasztásáról szóló bejelentést követően azt mondta: ha a tárgyalások szeptember végén, október elején érdemben folytatódnak, akkor nyitva hagyják a költségvetést, és akár a stabilitási és az államháztartási törvényt is módosítják, hogy a kormány hozzányúlhasson büdzséhez.
Az IMF, az EU és a magyar kormány közötti két éves pengeváltás kronológiáját itt olvashatja!
A kormány szerda reggel elküldte az Európai Bizottságnak és az IMF-nek a kabinet alternatív javaslatait tartalmazó levelet, amelyben leírták, milyen lépéseket tennének hitelmegállapodás érdekében – mondta el Varga Mihály a közszolgálati televízió esti műsorában. Úgy vélekedett, hogy akár már a jövő héten eldőlhet, mikor érkezik Budapestre a tárgyalódelegáció. Irina Ivascsenko, az IMF budapesti irodavezetője a Dow Jonesnak azt mondta, a Nemzetközi Valutaalap megkapta a magyar kormány módosító javaslatait a tárgyalások folytatásához, de további részleteket nem közölt.
Akcióterv, de miből?
Varga Mihály szerdán azt is hangsúlyozta, hogy a munkahelyvédelmi akciótervet végig kell vinni, de ha kell, a kormány kész finomítani rajta. Rogán Antal is kitért arra, hogy a frakció továbbra is kéri a kormánytól az akcióterv teljes körű megvalósítását. A múlt héten egy rádióműsorban pedig úgy fogalmazott, hogy Fidesz-frakció ragaszkodik a program végrehajtásához még akkor is, ha esetleg a tervezett finanszírozási elemeket ki kell cserélni. Ezzel arra utalt, hogy az eddig forrásként számon tartott jegybanki tranzakciósilleték-befizetés feltehetően nem folyik majd be a büdzsébe, mert ezt az adónemet az MNB-re nem lehet kivetni.
A parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága által a múlt héten általános vitára alkalmasnak talált munkahelyvédelmi akciótervre vonatkozó törvényjavaslat kapcsán ellenzéki képviselők vitatták a program finanszírozhatóságát. Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős államtitkára erre válaszolva kijelentette, hogy a fedezet rendelkezésre áll a végrehajtáshoz. Az államtitkár szerint a benyújtott költségvetési törvény a tranzakciós illetékekkel, az adóbeszedés hatékonyságának növelésével és számos más intézkedéssel megteremtette a program fedezetét. Mint ismeretes, épp ezeket értékelte a Költségvetési Tanács (KT) a bevételi oldal legbizonytalanabb elemeiként. Pleschinger viszont azt mondta: a KT elnöke elfogadta a gazdasági tárca válaszait a testület korábban ismertetett fenntartásaival kapcsolatban. Csak a pénzügyi tranzakciós adó jegybankra kiterjesztését tartotta továbbra is aggályosnak, de mivel erről már törvény rendelkezik, ezért ezt nem vitatja – fejtette ki az államtitkár.
Ugyancsak a múlt héten Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a parlament foglalkoztatási bizottságban azt mondta, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv a pénzügyi tranzakciós illetékből tervezett összeget tekintve stabil, függetlenül attól, hogy a teljes pénzügyi rendszer vagy csak annak 70-80 százaléka – vagyis a jegybank nem – fizeti meg az illetéket.
Nem publikusak az NGM válaszai
A gazdasági tárca szerdán közölte, hogy elküldték a válaszokat a Költségvetési Tanács (KT) számára a testület augusztus végi levelére, amelyben a 2013. évi költségvetési törvényjavaslattal kapcsolatosan tett fel újabb kérdéseket, és kért kiegészítő információkat, elsősorban a munkahelyvédelmi akciótervben szereplő intézkedések költségvetési hatásiról. Kovács Árpád, a KT elnöke szeptember elején azt nyilatkozta, hogy a testület részéről a bevételek megalapozottságát, a pluszbevételeket – többek között az adóbeszedés hatékonyságnövelésétől várt 150-160 milliárd forintot –, valamint a gazdasági prognózist illetően merültek fel újabb kérdések. Az elnök akkor azt is hangsúlyozta, hogy a tanácsnak elhúzódó vitája van a tárcával az idei és a jövő évi gazdasági növekedés várható üteméről is. Az MTI kérdésére szerdán a KT-nál elmondták: megkapták a tárca válaszait, ám azok nem publikusak, miként a kérdések sem. A tanács a tárca által küldött információk tanulmányozása után várhatóan egy héten belül ismerteti véleményét.