Az előrejelzések szerint tovább fokozódik az árvízhelyzet az országban, s nem kizárt, hogy az áradó folyók hamarosan lakóingatlanokba is betrörnek. A víz okozta károkat a biztosítók megtérítik, de természetesen csak azoknál az ingatlanoknál, amikre már korábban kötöttek biztosítást a tulajdonosok. A „korábban” kitétel azért fontos, mert csak azok a szerződések élnek, amelyeket legalább két héttel a kárbejelentés előtt bejegyeztek – magyarázza Németh Péter. Azok tehát, akiknek a háza most kerül víz alá és ennek hatására kötnének gyorsan egy biztosítást, sajnos elkéstek, az már ebben a kritikus helyzetben nem segít rajtuk – figyelmeztet a CLB biztosítási alkuszcég kommunikációs igazgatója.
Németh az árvízhelyzet miatt fontosnak tartja elmondani, hogy kritikus helyzetben a biztosítók gyorsan utalják a megítélt kártérítési összeget – vagy annak egy részét –, ám nem mindegy, hogy azt mi alapján kalkulálják ki. A károsultaknak ezért a saját érdekükben is fontos lehetőleg minden bekövetkezett megrongálódást fotókkal a lehető leggyorsabban és legrészletesebben dokumentálni. Érdemes azt is megörökíteni – ha látható –, hogy például a pincében, az udvaron vagy a ház helyiségeiben hol állt a víz, mert ennek segítségével a biztosító kárfelmérője pontosabban meg tudja állapítani a kártérítési összeget.
Minél előbb lépni kell
Aktívnak és a biztosítóval együttműködőnek kell lenni a kárbejelentéskor – tanácsolja Németh. Ez azt jelenti, hogy a bekövetkezett állapot dokumentálása után a legrövidebb időn belül meg kell kezdeni a kármentést, vagyis a víz alá került tárgyak, bútorok, értékek kimenekítését. A szakértő szerint a hibák számbavételekor érdemes aprólékosnak lenni, egyetlen friss repedést sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert ezekért utólag nem fog fizetni a biztosító.