Ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az nem igaz – ne fogadjon akárhol!

Nagyon nem mindegy, hol fogad az Európa-bajnokság meccseire vagy akár az olimpia eredményire. Van, ahol nem biztos, hogy megkapja a nyereményét, de olyan oldal is, ahol biztos nem látja viszont a befizetett pénzét sem. Bor Olivért, az SZTFH kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét kérdeztük a veszélyekről és arról, hogyan lehet elkerülni ezeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még javában tart a tét Te vagy kampány, ami - többek között - az online csalásokra és az illegális sportfogadások veszélyeire hívja fel a figyelmet. Az Európa-bajnokság, és később biztosan az olimpia kapcsán is sokan fognak beleütközni különböző felületeken online sportfogadásra csábító hirdetésekbe. Milyen felületeken lehet legálisan fogadni jelenleg Magyarországon?

Erről intézményünk, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, azaz az SZTFH vezet nyilvántartást, melyet meg lehet találni a weboldalunkon, a Nyilvántartások / Szerencsejáték felügyelet / Engedély menüpont alatt, a távszerencsejáték fülön. Csak az itt szereplő cégek azok, amelyek ma legálisan végezhetnek fogadási tevékenységet Magyarországon.

Elárulom, nincsen sok ilyen cég, és a nagyon ismert nagy, külföldi oldalakat sem fogják megtalálni itt a felhasználók.

A távszerencsejáték szervezését a Hatóság elnöke által kiadott rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő gazdasági társaság végezheti. 2023-tól pedig minden olyan piaci szereplő (magyar és Magyarországon kívüli EGT-állami gazdasági társaság) is, amely a jogszabályban előírt feltételeknek megfelel.

Miért nincsenek sokan? Egyesekben talán felmerül a gondolat, hogy az állam így akarta megszüntetni a saját érdekeltségébe tartozó cégek konkurenciáját…

Azok az oldalak, amelyek nem szerepelnek az SZTFH nyilvántartásában, azok nem rendelkeznek magyar szerencsejáték-engedéllyel. Ez azt jelenti, hogy ők nem tartják be a magyar jogszabályokat. Ez a legfontosabb. Mindenki maga döntse el, hogy jó-e olyan oldalakon fogadni, amelyek nem tartják be a magyar törvényeket.

Aki nem legális oldalon fogad, azt nem védik a magyar törvények, figyelmeztet Bor Olivér
Aki nem legális oldalon fogad, azt nem védik a magyar törvények, figyelmeztet Bor Olivér
Fotó: SZTFH

Nem arról van szó, hogy bárki önkényesen kiszorította volna ezeket az egyébként ismert cégeket Magyarországról, hanem arról, hogy nem voltak hajlandók betartani a magyar jogszabályokat. A jogalkotó felruházta a hatóságot egy olyan jogkörrel is, hogy elérhetetlenné tegye ezeket az oldalakat a magyarországi felhasználók számára, és mi ezzel az eszközzel élünk is.

A felhasználók szempontjából milyen veszélyei vannak annak, ha engedéllyel nem rendelkező oldalon fogadnak?

Mondok három érvet amellett, hogy miért érdemes elkerülni azt, hogy engedéllyel nem rendelkező  oldalakon játsszunk. Az első az, hogy rengeteg szenzitív adatot kell megadnunk már ahhoz is, hogy egyáltalán fogadhassunk. E-mail cím, jelszó, bankszámla-információk, bankkártya-adatok, név, felhasználó név stb., és ezekről a cégekről nem tudjuk, hogy ők mit csinálnak ezekkel az adatokkal. A nyilvántartásban lévő, engedéllyel rendelkező cégek rendszerei ellenben többszörösen auditáltak, folyamatosan átesnek információbiztonsági ellenőrzéseken, tehát rendben vannak ebből a szempontból.

A másik igen nagy gond az, hogy nem lehetünk abban biztosak, hogy a befizetett pénzünket, az esetleges nyereményeinket ki fogják-e fizetni ezek a cégek. Mivel nem rendelkeznek magyar engedéllyel, nem vehetjük biztosra, hogy hozzáférünk a pénzünkhöz. Ha pedig valamilyen probléma, vitás helyzet adódik, akkor felhasználóként így nem is számíthatunk a magyar törvények, hatóságok védelmére, hiszen a jogszabályok szerint nem is fogadhattunk volna ezeken az oldalakon.

A harmadik dolog pedig az, hogy ezek a cégek nem adóznak Magyarországon,  ezzel megkárosítják az államkasszát, míg az engedéllyel rendelkező cégek természetesen eleget tesznek a jogszabályoknak és befizetik a megfelelő adókat.

Vannak kifejezetten csalásra szakosodott fogadási oldalak is?

Sajnos igen, és ezek a „cégek” magukat abszolút hivatalos sportfogadási oldalnak adják ki. Ezek eleve a csalásra jöttek létre, és néha egészen nehéz kiszúrni a gyanús jeleket, ezért fontos, hogy fenntartással kezeljük az ilyen oldalakat. Egyrészt ugyanúgy megadjuk nekik a szenzitív adatainkat, amelyeket felhasználhatnak más bűncselekményekre, másrészt itt biztosak lehetünk abban, hogy a pénzt, amit befizetünk, soha nem látjuk viszont, hiszen eszük ágában sincs azt kifizetni. Egyértelműen az átverés és a pénzszerzés motiválja az ilyen oldalak üzemeltetőit.

Honnan lehet ezeket megismerni?

Van egy örök érvényű mondás, amit nagyon sokszor szoktunk hangsúlyozni: „Ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában nem az”. Mint ahogy Black Friday idején sem árul senki félmillió forintos telefont 50 vagy 20 ezer forintért, úgy senki nem ad valójában sokszorosan kedvezőbb nyereményszorzókat vagy a biztosabbnál biztosabb tuti tippeket. Ha a legális oldalakon mondjuk két-háromszoros oddsszal kínálják a magyar válogatott győzelmét, akkor ne higgyük el, hogy valahol 30-szoros vagy százszoros nyereményt fizetnének a feltett összegre, meg mondjuk jár még mellé egy mobiltelefon is.

Csak a kreativitás szab határt a bűnözőknek, hogy mire használják adatainkat, hogyan szedik el a pénzünket
Csak a kreativitás szab határt a bűnözőknek, hogy mire használják adatainkat, hogyan szedik el a pénzünket
Fotó: Depositphotos

Ugyanez vonatkozik a befizetési bónuszokra is. Ha valahol mondjuk 500 dollárt kínálnak a befizetett 10 dollárra, ott valójában azt a 10 dollárt akarják kicsalni belőlünk. Fontos tudni, hogy ezek a csalások a nagy számok törvénye alapján működnek. Nem néhány embert akarnak átverni több ezer vagy tízezer dollárral, hanem sok embert akarnak lehúzni, mondjuk tíz dollárral.

Ez azért is veszélyes, mert az érték a lélektani határ alatt van. Sokan gondolhatják azt, hogy mi az a tíz dollár, nincs négyezer forint, és százszoros pénzt nyerhetek vagy több ezer dolláros bónuszt kaphatok. Érzem, hogy valami nincs rendben, de mi van, ha mégis? Mi van, ha bejön? Ez a fajta pszichológiai hadviselés nagyon veszélyes, és pont ezt az érzelmi bizonytalanságot használják ki a csalók.

És azért azt se felejtsük el, hogy eleve nem csak azt a befizetett pl. tíz dollárt kockáztatjuk. Ha már megadtuk az adatainkat, onnantól kezdve csak a kreativitás szab határt a kiberbűnözőknek, hogy miként próbálnak még több pénzt kicsalni vagy ellopni tőlünk, esetleg az adatainkat felhasználni más bűncselekmények elkövetésére.

Amiről még fel lehet ismerni ezeket az oldalakat, az nem a dizájn, mert az általában eléggé profi, jól össze van rakva. De vannak árulkodó jelek. Ha például nincs adatkezelési tájékoztató vagy nagyon hiányos, pongyola a megfogalmazása, az árulkodó jel lehet. Az is ilyen, ha hiányoznak a kapcsolattartási adatok, nincs elérhető ügyfélszolgálat, esetleg valamilyen nagyon egzotikus országra mutatnak, ezek mindenképp gyanús jelek..

Akkor tehát maradjon mindenki a legális fogadási oldalakon, abból nem lehet baj?

Igen, mindenki legális és engedéllyel rendelkező oldalakon tegye meg tétjeit. De, ha már itt tartunk, sajnos, abból is lehet baj, mármint a túlzott szerencsejátékból! Az SZTFH az Országos Rendőr-főkapitánysággal, a Magyar Labdarúgó Szövetséggel és a Szerencsejáték Zrt-vel közösen indított, „a tét Te vagy!” című kampányának fontos része a játékosvédelem is.

A szerencsejátékban való túlzott részvétel a játékosnak mind az egészségére, mind a mentális állapotára, szociális helyzetére káros hatással van, és természetesen egzisztenciális problémákat is okozhat. Családi kapcsolatok mehetnek tönkre, létbizonytalanságba taszítódhatnak emberek – tényleg mi vagyunk a tét.

Különösen fontos az úgynevezett sérülékeny korosztályok védelme. Ide tartoznak természetesen a 18 év alattiak, akik legálisan nem is űzhetnének szerencsejátékot, de az online térben ezt nem mindig lehet megakadályozni. De ide tartozik a 18-24 éves korosztály, hozzájuk kifejezetten szeretnénk szólni. A megelőzés mellett itt arra is helyezzük a fókuszt, hogy az ő elérésük mellett a családjukhoz is tudjunk szólni, hogy időben észrevegyék, ha szenvedélybetegség alakulna ki, illetve tudják, hogy ilyen esetben hova tudnak fordulni. Nagyon fontos a tudatos játék, a mértékletesség. Kevesen tudnak például arról a lehetőségről, hogy az SZTFH-nál be tudják jelenteni, ha úgy érzik, hogy túl sok időt töltenek szerencsejátékkal. A személyazonosításhoz kötött szerencsejátékokra 2016-től ún. „Jelentős önkorlátozó nyilatkozat tehető”. Nyilatkozhatunk arról, hogy honnan és mennyi időre zárjanak ki minket, még csak indokolni sem kell a döntésünket.

Mindezektől és a mostani kampánytól függetlenül is, Hatóságunk folyamatosan ellenőrzi a szerencsejáték-szervezőket, hogy a kiskorúak ne tudjanak részt venni szerencsejátékokban, ne legyenek kitéve az ahhoz kapcsolódó veszélyeknek, illetve mindent megtesz a játékosvédelmi eszközök minél szélesebb körhöz történő eljuttatásáért.

További, a témával kapcsolatos információk, aktualitások elérhetők a tét Te vagy! kampány Facebook-oldalán is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo