"A lehető legrosszabbkor van a pénzügyi csúcs!"

A hét végén Washingtonban tartják a globális pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezletet; a fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport vezetői tanácskoznak a krízis kezeléséről. Obama nem megy el, Bush pedig a házigazda, így kérdéses, hogy az Egyesült Államok milyen módon kötelezheti el bármilyen döntés mellett.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 George Bush amerikai elnök lesz a házigazdája az amerikai nemzeti építészeti múzeum impozáns épületében tartandó csúcstalálkozónak; a részvevők megvitatják a globális pénzügyi krízis kiváltó okait és a kezelés érdekében tett eddigi lépéseket. A G20-csoport vezetői arról is tanácskoznak, miként lehet megreformálni a nemzetközi pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságokat.

Az értekezletre mások mellett Washingtonba érkezik Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia, Dmitrij Medvegyev orosz és Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök, továbbá Gordon Brown brit és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök. Ott lesz Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök és Abdallah szaúd-arábiai uralkodó is.

Bush: csak szerény reformokat!

Bush a tanácskozás előtt csütörtökön igyekezett lehűteni a várakozásokat. Felszólította a világ vezetőit: csak szerény pénzügyi reformokban gondolkodjanak, a krízis ugyanis szerinte nem a szabad piac kudarcáról szól. Kijelentette, hogy a reformok nem segítenek, ha túl messzire nyúlnak, és a szabad piac működési elveinek feladásával, a kereskedelem korlátozásával járnak. "A kormányzati beavatkozás nem gyógyír mindenre" - üzente.

A szabadpiaci kapitalizmust védelmező Bush ellenzi a túlszabályozást, de már korábban a lehetséges megállapodások között említette a részvények, kötvények és pénzeszközök könyvelési szabályozásának erősítését annak érdekében, hogy jobban át lehessen látni a befektetések valódi értékét. Szerinte megegyezés születhet arról, hogy az értékpapírosított kötvénybiztosítási származékos termékeket, a CDS-eket egy központi elszámoló rendszerben szerepeltessék. Új szabályokat lehetne elfogadni a részvényekkel és más értékpapírokkal történő kereskedés során a visszaélések megelőzésére. Bush azt is jelezte, hogy a jelenleginél az országok szélesebb körének lehetne szavazati joga a Nemzetközi Valutaalapban és a Világbankban.

Mi is az a G20?
A G20 a világ legnagyobb és legfejlett 19 országát és az EU-t képviselő csoport. Tagjai ezen országok pénzügyminiszeteri és központi bankjainak elnökei, vezetőo az IMF és a Világbank vezetői.

A G20 tagjai adják a világ GDP-jének 90 százalékát, a kereskedelem 80 százalékát és a populáció kétharmadát.
Tagjai a legnagyobb gazdasági hatalmak: Argentína, Ausztrália, Brazília, Egyesült Államok, Dél-Afrika, Dél-Korea, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Németország, Nagy-Britannia, Mexikó, Olaszország , Oroszország, Szaúd-Arábia és Törökország.

A tagság nem teljesen pontos, mert gazdasági erőben/fejlettségben/populációban Szaúd-Arábia, Argentína és Dél-Afrika helyett inkább Spanyolország, Tajvan és Irán fér bele a TOP19 ország csoportjába. (Természetesen világpolitikai érdekek sem mellékesek...)
A Bush-adminisztráció egy vezető tisztviselője már korábban leszögezte: a válságértekezlet "nem arról szól, hogy elvetnénk a piaci elveket vagy létrehoznánk egy globális piacszabályozást". Azt is közölte, a befektetési alapok szabályozásának ügye valószínűleg nem szerepel a csúcs fő kérdései között, jóllehet Franciaország és több más európai állam ezek szigorúbb felügyeletét szorgalmazza.

USA nélkül is

Barack Obama stábja közölte, hogy a megválasztott amerikai elnök nem vesz részt a G20-találkozón és nem is utazik Washingtonba, hogy külföldi vezetőkkel találkozzon. A lehető legrosszabbul, az amerikai elnöki hatalomátadás kellős közepére időzítették a pénzügyi csúcsot - írta a The Wall Street Journal. A tanácskozást fotóeseménynek nevezte a konzervatív lap.  A liberális The New York Times is megjegyezte, hogy "Bush hiteltelen és távozóban", Obama pedig jogkör nélkül távol marad. Az újság szerint a tanácskozás részvevői ennek ellenére egyetértésre juthatnak a globális válság kezelésének alaplépéseiről. Eldönthetik például, hogy pénzügyi ösztönző csomagra és a fejlődő országok megsegítésére van szükség.

A The Washington Post is arról írt, hogy az amerikai elnöki interregnum és az ezzel járó bizonytalanság beárnyékolja a csúcsot. Az újság ugyanakkor kifejtette: az egyik legfontosabb javaslat talán egy olyan új nemzetközi testület létrehozása lehet, amely a globális pénzügyi intézmények, a világ 30 legnagyobb ilyen intézetének szabályozását felügyelné. Ugyancsak esély van egy olyan korai figyelmeztető rendszer megteremtésére, amely kimutatná a globális pénzügyi rendszer gyengeségeit, mielőtt azok nemzetközi méreteket öltenének.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo