"A lehető legrosszabbkor van a pénzügyi csúcs!"

A hét végén Washingtonban tartják a globális pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezletet; a fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport vezetői tanácskoznak a krízis kezeléséről. Obama nem megy el, Bush pedig a házigazda, így kérdéses, hogy az Egyesült Államok milyen módon kötelezheti el bármilyen döntés mellett.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 George Bush amerikai elnök lesz a házigazdája az amerikai nemzeti építészeti múzeum impozáns épületében tartandó csúcstalálkozónak; a részvevők megvitatják a globális pénzügyi krízis kiváltó okait és a kezelés érdekében tett eddigi lépéseket. A G20-csoport vezetői arról is tanácskoznak, miként lehet megreformálni a nemzetközi pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságokat.

Az értekezletre mások mellett Washingtonba érkezik Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia, Dmitrij Medvegyev orosz és Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök, továbbá Gordon Brown brit és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök. Ott lesz Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök és Abdallah szaúd-arábiai uralkodó is.

Bush: csak szerény reformokat!

Bush a tanácskozás előtt csütörtökön igyekezett lehűteni a várakozásokat. Felszólította a világ vezetőit: csak szerény pénzügyi reformokban gondolkodjanak, a krízis ugyanis szerinte nem a szabad piac kudarcáról szól. Kijelentette, hogy a reformok nem segítenek, ha túl messzire nyúlnak, és a szabad piac működési elveinek feladásával, a kereskedelem korlátozásával járnak. "A kormányzati beavatkozás nem gyógyír mindenre" - üzente.

A szabadpiaci kapitalizmust védelmező Bush ellenzi a túlszabályozást, de már korábban a lehetséges megállapodások között említette a részvények, kötvények és pénzeszközök könyvelési szabályozásának erősítését annak érdekében, hogy jobban át lehessen látni a befektetések valódi értékét. Szerinte megegyezés születhet arról, hogy az értékpapírosított kötvénybiztosítási származékos termékeket, a CDS-eket egy központi elszámoló rendszerben szerepeltessék. Új szabályokat lehetne elfogadni a részvényekkel és más értékpapírokkal történő kereskedés során a visszaélések megelőzésére. Bush azt is jelezte, hogy a jelenleginél az országok szélesebb körének lehetne szavazati joga a Nemzetközi Valutaalapban és a Világbankban.

Mi is az a G20?
A G20 a világ legnagyobb és legfejlett 19 országát és az EU-t képviselő csoport. Tagjai ezen országok pénzügyminiszeteri és központi bankjainak elnökei, vezetőo az IMF és a Világbank vezetői.

A G20 tagjai adják a világ GDP-jének 90 százalékát, a kereskedelem 80 százalékát és a populáció kétharmadát.
Tagjai a legnagyobb gazdasági hatalmak: Argentína, Ausztrália, Brazília, Egyesült Államok, Dél-Afrika, Dél-Korea, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Németország, Nagy-Britannia, Mexikó, Olaszország , Oroszország, Szaúd-Arábia és Törökország.

A tagság nem teljesen pontos, mert gazdasági erőben/fejlettségben/populációban Szaúd-Arábia, Argentína és Dél-Afrika helyett inkább Spanyolország, Tajvan és Irán fér bele a TOP19 ország csoportjába. (Természetesen világpolitikai érdekek sem mellékesek...)
A Bush-adminisztráció egy vezető tisztviselője már korábban leszögezte: a válságértekezlet "nem arról szól, hogy elvetnénk a piaci elveket vagy létrehoznánk egy globális piacszabályozást". Azt is közölte, a befektetési alapok szabályozásának ügye valószínűleg nem szerepel a csúcs fő kérdései között, jóllehet Franciaország és több más európai állam ezek szigorúbb felügyeletét szorgalmazza.

USA nélkül is

Barack Obama stábja közölte, hogy a megválasztott amerikai elnök nem vesz részt a G20-találkozón és nem is utazik Washingtonba, hogy külföldi vezetőkkel találkozzon. A lehető legrosszabbul, az amerikai elnöki hatalomátadás kellős közepére időzítették a pénzügyi csúcsot - írta a The Wall Street Journal. A tanácskozást fotóeseménynek nevezte a konzervatív lap.  A liberális The New York Times is megjegyezte, hogy "Bush hiteltelen és távozóban", Obama pedig jogkör nélkül távol marad. Az újság szerint a tanácskozás részvevői ennek ellenére egyetértésre juthatnak a globális válság kezelésének alaplépéseiről. Eldönthetik például, hogy pénzügyi ösztönző csomagra és a fejlődő országok megsegítésére van szükség.

A The Washington Post is arról írt, hogy az amerikai elnöki interregnum és az ezzel járó bizonytalanság beárnyékolja a csúcsot. Az újság ugyanakkor kifejtette: az egyik legfontosabb javaslat talán egy olyan új nemzetközi testület létrehozása lehet, amely a globális pénzügyi intézmények, a világ 30 legnagyobb ilyen intézetének szabályozását felügyelné. Ugyancsak esély van egy olyan korai figyelmeztető rendszer megteremtésére, amely kimutatná a globális pénzügyi rendszer gyengeségeit, mielőtt azok nemzetközi méreteket öltenének.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo