A Richternek 200 munkatársa van veszélyben Kijevben - interjú Bogsch Erikkel

Bogsch Erik, a Richter magyarországi központú, multinacionális gyógyszercég igazgatóságának elnöke. Széchenyi-díjas vegyészmérnök, okleveles mérnök-közgazdász, Magyarország egyik legrégebben folyamatosan hivatalban lévő top menedzsere, 30 éve. A 2016-os Befolyás-barométer szerint ő Magyarország 35. legbefolyásosabb személye. Véleménye meghatározó mind a gazdaságpolitikában, mind a gyógyszeriparban.

Hogyan érinti az ukrajnai háború?

Mély megdöbbenéssel és megrendüléssel figyelem az Ukrajnában zajló háborút. Mintegy 200 kollégánk dolgozik a kijevi leányvállalatunknál, akikért nagyon aggódunk. Igyekszünk ebben a helyzetben a lehetőségekhez mérten maximálisan segíteni őket. Próbálunk folyamatos kapcsolatban maradni velük. Idő előtt kiutaltuk számukra a február havi bérüket és nagy erőkkel dolgozunk azon, hogyan tudunk további támogatást biztosítani számukra. Az ukrán kollégák és családtagjaik támogatására a Richter csoport szintjén belső gyűjtést is szerveztünk. Munkatársainktól a világ minden tájáról nagy számban érkeznek erre a felajánlások, és sok richteres egyénileg, vagy másokkal összefogva próbál ezen felül is segítséget nyújtani. Arra is van példa, hogy Ukrajnából menekült kollégánk számára másik munkatársunk biztosított szállást a saját otthonában. Büszke vagyok arra, hogy a Richter közössége, kollégáink milyen példamutató magatartást tanúsítanak ebben a helyzetben is.

Ukrajna a Richter több évtizedes partnere. Fotó: Bánkuti András

Nem csak kollégáink, de az ukrán lakosság megsegítése érdekében is számos lépést tettünk. Az ukrán vámraktárunkban lévő mintegy 9 millió euró értékű gyógyszert szintén humanitárius célra ajánlottuk fel. Itthon az UNICEF és az Ökumenikus Segélyszervezet számára kínáltunk fel alapgyógyszereket. Emellett pedig 10-10 millió forint adományt biztosítunk a Máltai Szeretetszolgálat számára, valamint a „Jónak lenni Jó” adomány gyűjtő közszolgálati televíziós kezdeményezés keretében.

Hogy érinti a háború a Richter működését?

Ukrajnában több évtizede vagyunk jelen, fontos szereplői vagyunk a helyi gyógyszerellátásnak. A piaci tevékenységünket a háború miatt fel kellett függesztenünk bizonytalan időre, amíg normál működés feltételei nem lesznek újra biztosítottak. Az orosz piacon közel 70 éves múltra tekintünk vissza. Itt jelenleg folyamatos a működésünk, az országot érintő szankciók hatásait azonban egyelőre nem tudjuk teljes mértékben felbecsülni.

Mik a kilátások?

Üzletileg a legnagyobb nehézséget a jelen helyzetben a bizonytalanság jelenti. Az ukrán és az orosz piacon visszaeséssel számolunk. A FÁK térségben kieső bevételeinket igyekszünk kompenzálni magas szellemi hozzáadott értékű termékeink amerikai és nyugat-európai növekvő forgalmával. Ez is jól mutatja a Richter stratégiai törekvéseinek, és az azok révén az elmúlt években elért piaci sikereinek jelentőségét, amelyek földrajzi szempontból több lábon állást tettek lehetővé a vállalat számára. 

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo