Dávid és Góliát: a legdrágább csapatokkal küzd meg a nemzeti tizenegy?

A hazai válogatott továbbjutási esélyei annak ellenére is megmaradtak, hogy Európa második, harmadik és ötödik legértékesebb csapatával kell megküzdenie. A francia, a német és a portugál tizenegy piaci értéke több mint tízszerese a magyarénak, Kylian Mbappé pedig eurókban kifejezve egymaga több mint kétszer annyit ér, mint a magyar keret együttesen. A pályán persze nem eurók fociznak, így a gigantikus értékbeli különbség nem garantálja a győzelmet – mint ahogy azt szerencsére szombaton is láthattuk.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cikk eredetileg laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán jelent meg. 

Ebben az országban azt már valószínűleg mindenki tudja, hogy szombaton bravúros döntetlent ért el Magyarország Franciaországgal szemben a foci Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában Budapesten.

Dávid Góliát ellen

Az eredmény már csak azért is elismerésre méltó, mert az ellenfél egy, a hazainál jobb képességű csapat, a világbajnoki címvédő volt. A francia játékosok Európa topklubjaiban szerepelnek, piaci értékük sokszorosa a magyarokénak.

A Transfermarkt adatai szerint

a gall keret piaci összértéke 1,03 milliárd euró, míg a magyaré 74,5 millió euró – azaz a különbség csaknem 14-szeres.
A francia válogatott topsztárja, Kylian Mbappé például önmagában 160 millió eurót ér a német szakportál becslése szerint – több mint kétszer annyit, mint a magyar csapat együttesen. A Paris Saint-Germain csatára ezzel az Eb legértékesebb játékosa Harry Kane (120 millió euró), valamint Jadon Sancho, Kevin de Bruyne és Romelu Lukaku (100-100 millió euró) előtt.

Hiába az eurófölény, Fiola Attila lefutotta Benjamin Pavardot szombaton a gólja előtt. Magyarország-Franciaország: 1:1. EPA/Illyés Tibor

A magyar nemzeti 11-ben a legnagyobb piaci értékkel, 16 millió euróval a Lipcse védője, a német-magyar Willi Orban bír. Őt követi klubtársa, Gulácsi Péter, valamint az SC Freiburg támadója, Sallai Roland (13-13 millió euró)

– azaz a legértékesebb magyar játékosok kivétel nélkül a német élvonalban, a Bundesligában rúgják a labdát.
Ezután Szalai Attila (Fenerbahce, 7 millió euró), majd Dibusz Dénes (Ferencváros) és Varga Kevin (Kasimpasa) jön 2,5-2,5 millió euróval – azaz a top 5-be egyetlen itthoni focista fért be a német- és törökországi légiósok mellett.

Míg a magyar gárdában három játékos értéke haladja meg a 10 millió eurót, addig a francia keretből csak három játékos ér ennél kevesebbet – és még sorolhatnánk a különbségeket.

Az eredményjelző táblán 90 perc után mégis az állt, hogy Magyarország-Franciaország: 1:1.

Drága portugálok

Ha a számokat nézzük, a magyar csapatnak a 2016-os Eb-győztesével, Portugáliával szemben sem lett volna esélye – ennek ellenére több mint 80 percig tartotta a döntetlent, és csak a hajrában csúszott ki a kezéből a meccs.
A portugál tizenegy összértéke 827,5 millió euró, azaz 11-szer több a magyarénál.
Három topjátékosuk – Bruno Fernandes (90 millió euró), Joao Félix (80), Rúben Dias (75) – papíron egymagában több pénzt ér a teljes hazai válogatottnál.

A portugáloknál – a franciákhoz hasonlóan – csak három olyan spíler van, akinek értékét 10 millió eurónál kevesebbre taksálják szakértők.

Korszakos szupersztárjuk, Cristiano Ronaldo ugyanakkor 45 millió euróval csak az ötödik helyen áll, mivel már a 37. életévét tapossa. (Igaz, a Juventus támadója „öregecskén” is bevert három gólt két meccs alatt, kólapakolgatós performanszával pedig a Coca-Colának is bevitt egy jókora ütést.)

Eurómilliárdos németek

A harmadik csoportellenfél, a német csapat alulról súrolja az egymilliárdos határt:
936,5 millió eurót ér a Transfermarkt becslése alapján, 12,5-szer többet, mint a magyar.
Legértékesebb játékosuk a Bayern München védője, Joshua Kimmich 90 millió euróval, akit két klubtársa, Leon Goretzka és Serge Gnabry, valamint a Chelsea támadó középpályása, az idei Bajnokok Ligája-döntőn győztes találatot szerző Kai Havertz követ 70-70 millió eurós értékkel. A német keretben mindössze a cserekapus, Kevin Trapp ér kevesebbet 10 millió eurónál.

Mindez persze, ahogy azt szombaton is láthattuk, önmagában semmit sem garantál – azaz a szerda esti német-magyar meccs sincs még lefutva.

Az Eb legnagyobb piaci értékű csapata egyébként az angol 1,26 milliárd euróval.
Őket követik a franciák, a németek, a spanyolok (915 millió euró), a portugálok, az olaszok (751 millió euró) és a belgák (669,4 millió euró). Bár a pályán nem eurók fociznak, azért jókora meglepetés lenne, ha nem közülük kerülne ki a torna végső győztese.

A lista másik végén Magyarország, Észak-Macedónia (61,8 millió euró) és Finnország (44,6 millió euró) áll. Az észak-macedónok nem sok vizet zavartak, de a finn csapat  –  a magyarhoz hasonlóan – már bebizonyította:

néha „olcsó” játékosokkal is lehet nagyot villantani.  

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo