600 milliárd forintnyi új hitel jön?

Két héten belül kész javaslatokat tesznek a lakossági devizahitelesekkel kapcsolatban a kormány elé a bankok és megállapodtak abban is, hogy minden hónapban leülnek tárgyalni a bankrendszert és a gazdaságot érintő kérdésekről - derült ki a csütörtöki egyeztetés után.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány egyik fő célja, hogy sikerüljön bővíteni a vállalkozások pénzügyi forrásait, mondta Matolcsy György, majd négy olyan területet említett, ahol szeretnék felpörgetni a hitelezést: a kis- és közepes vállakozások, a mezőgazdasági vállalkozások, az otthonteremtés és az energiahatékonysági beruházások. Ennek érdekében a kormány 60 millliárddal megemelte a Magyar Fejlesztési Bank alaptőkéjét, ez pedig a bankrendszer tőkeáttételeinek köszönhetően 600 milliárd forint új hitel kihelyezését jelentheti - adott képet reményeiről a nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy szerint a gazdaság élénkítése érdekében tett másik fontos kormányzati lépés az új otthonteremtési progam, amelynek haszna a tárca számításai szerint 2012-ben 0,2-0,4 százalékos gazdasági növekedés lehet.


A viták után újra közelít egymáshoz a bankszektor és a kormány
Fotó: kormány.hu/Árvai Károly

Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke üdvözölte a dialógust a bankok és a kormányzat között, majd hangsúlyozta, hogy a hitelezés felfuttatása a kis- és középvállalkozások és az otthonteremtés területén a pénzintézetek üzleti érdeke is.

Két héten belül megoldás?

A csütörtöki tárgyalás után Matolcsy György bejelentette azt is, hogy a bankok a következő két hétben újabb javaslatokat dolgoznak ki a lakossági devizahitelesek problémáinak megoldására. Október 23-ig 23046 magyar élt a végtörlesztés lehetőségével - korábbi elemzések december végéig 150-180 ezer adóst emlegettek -, ezen kívül 43 ezer további igénybejelentés érkezett. Akik már éltek a végtörlesztéssel, azok összesen 133,8 milliárd forintnyi devizahitelt váltottak át, ami 33,4 milliárd forint veszteséget okozott a bankoknak, míg igényt 295,7 milliárd forint értékben jelentettek be, ami további 71 milliárdos banki veszteséggel járhat.

A végtörlesztéssel kapcsolatban számos kritika érte a kormányt, a GKI például azt írta a bejelentését követően, hogy "a magyar kormány - sokadik alkalommal - szakemberek és érintettek meghallgatása nélkül 2-3 nap alatt hoz meg mások százmilliárdjait (vagy ezermilliárdjait) érintő döntéseket, de például a néhány milliárdos állami eszközkezelő a mai napig nem állt fel. Mások zsebében bevonásuk nélkül szívesen turkál, saját forrásaival fukar. A kormány lépései előreláthatatlanok és kiszámíthatatlanok, ami hatalmas gazdasági kárt okoz."

Ezen kívül szinte minden nagy londoni elemzőcsoport felhívta a figyelmet a végtörlesztés veszélyeire: visszaeshet a hitelezés, gyengülhet a forint, elveszthetik bizalmukat a befektetők, lassulhat a gazdaság.

Ugyanakkor Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank elemzője szerint nem lesz számottevő hatása a magyar bankokra a végtörlesztés lehetőségének, mert semmi nem kötelezi a bankokat arra, hogy a növekvő kockázatú háztartásokat forinthitellel segítsék ki, az akcióra adott három hónapos határidő pedig kevés az eleve nyomott árú ingatlanok értékesítésére, így végső soron csak a jómódú, tehetősebb családok lesznek képesek élni a végtörlesztés lehetőségével, nem pedig azok, akiknek valóban szükségük lenne a segítségre.

Ezt támasztja alá a Piac és Profit online október eleji tesztje is, amely során magánemberként kerestünk fel néhány nagyobb kereskedelmi bankot, hogy tájékozódjunk az aktuális forinthitel konstrukciókról, amelyekkel kiváltható a devizahitel rögzített árfolyamon. Az akkori tapasztalatok alapján úgy tűnik, a bankok valóban nem kapkodnak a lehetőségért, hogy a rögzített árfolyamon megszabaduljanak a devizahiteleiktől. Még annak árán sem, hogy az ügyfél forinthitelesként továbbra is ügyfél marad.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo