180 fokos fordulatot vett a munkaerőpiac a járvány óta

A Process Solutions (PS) friss kutatása jelentős átalakulásokat tárt fel a hazai munkaerőpiacon az elmúlt öt év során a fluktuáció és a munkahelyi létszámok dinamikájáról. A 2019 és 2024 közötti időszakot vizsgálva a felmérésből kiderült, hogy a cégek által alkalmazott munkavállalók száma 24 százalékkal nőtt, miközben a fluktuáció 2019-hez képest erőteljes csökkenést mutatott. A PS bérszámfejtési üzletága által készített, 67 céget felölelő elemzés átfogó képet ad a fizikai és irodai munkavállalók foglalkoztatási trendjeiről, valamint a COVID-19 járvány által okozott hosszú távú hatásokról.

Létszámnövekedés az irodai szektorban, mérsékeltebb bővülés a fizikai munkakörökben

A kutatás szerint a vizsgált cégek teljes létszáma 2024 második negyedévére közel 20 ezer főre emelkedett, ami 24 százalékos növekedést jelent az öt évvel korábbi adatokhoz képest. A nagyobb növekedést az irodai dolgozók körében regisztrálták, ahol 29 százalékkal bővült az állomány, szemben a fizikai munkakörökben tapasztalt szerényebb, 8 százalékos emelkedéssel.

Csökkent a fluktuáció
Csökkent a fluktuáció
Fotó: Depositphotos

Ez a különbség elsősorban a COVID-járvány időszakában erősödött fel, amikor az irodai alkalmazottak nagyrészt átállhattak a távmunkára, stabilizálva ezzel a munkaerő-megtartást ebben a szegmensben.

A járvány következményeként a digitális és rugalmas munkavégzés elterjedése hosszú távon is megerősítette az irodai dolgozók létszámát, míg a fizikai dolgozók száma a helyszíni korlátozások miatt kevésbé tudott növekedni” – mondta el Enying Máté, a PS payroll supervisora.

2024-re stabilizálódott a munkaerő-forgalom – 2019-hez képest jelentős csökkenés történt

A fluktuáció terén a PS a cégek munkaerő-forgalom* mutatóit vizsgálta, a kutatás pedig figyelemreméltó trendekre mutatott rá: a 2019-es magasabb fluktuációs ráták az elmúlt években fokozatosan csökkentek. Míg 2019-ben a fluktuációs átlag 76,54 százalék volt, addig 2024-re ez 54,76 százalékra mérséklődött. A COVID-19 járvány alatt megfigyelhető trend, hogy a munkavállalók körében a bizonytalan gazdasági környezet nagyobb stabilitásra ösztönzött, így a váltási hajlandóság összességében csökkent.
 
A kutatás rávilágít azonban arra, hogy a fizikai dolgozók körében a fluktuáció magasabb szinten maradt, mint az irodai dolgozóknál, különösen 2019-ben és 2021-ben, amikor a különbség a 11 százalékpontot is elérte. A fluktuációs ingadozásokra jelentős hatást gyakorolhatott a fizikai munkahelyek járvány alatti kiszolgáltatottabb helyzete, amikor a munkavállalók egy része kénytelen volt ideiglenesen akár teljesen más területen elhelyezkedni. Ezzel szemben az irodai dolgozók stabilabb körülmények között, sok esetben otthonról végezhették munkájukat, így a fluktuáció is alacsonyabb szintre mérséklődött.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo