Gazdaság
Magyar kutatók menthetik meg a gesztenyefákat
Évtizedek óta pusztítja a gesztenyéseket a Kínából származó Cryphonectria parasitica, ismertebb nevén a kéregrák. A gomba megjelenése óta több mint 1000 hektárnyi faállomány tűnt el hazánkból, lehetetlenné téve ezzel az igen kiváló beltartalmi értékekkel bíró magyar gesztenye ipari méretű termesztését.
Aki képes a változásra, gyorsabban gyarapodhat
Szingapúr, Svédország és Katar képes a leghatékonyabban reagálni a változásokra – derül ki a KPMG és az Oxford Economics közös felméréséből. A közép-kelet-európai régió vizsgált országai közül Litvánia és Lengyelország szerepelt a legjobban; Magyarországra nem terjedt ki az elemzés. A kutatók szerint a gazdasági jólét nem garancia arra, hogy egy ország felkészült az elkerülhetetlen változásokra, de a jól felkészült országok gyorsabban gyarapodnak.
A magyar gazdaságban jövőre is elmarad a csoda
A Policy Agenda várakozásai szerint 2013-ra változatlanul csupán minimális gazdasági növekedés várható, 2014-ben pedig egy enyhe, valamivel egy százalék feletti GDP-bővülés feltételezhető.
Rég voltunk ilyen jó hangulatban
Szeptemberben a GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint a nyári stagnálás után az üzleti és különösen a fogyasztói várakozások érezhetően javultak, idei csúcsukra jutottak. A konjunktúraindex értékének trendje 2012 végétől emelkedő, s a mostanival megegyező érték utoljára 2011 tavaszán volt tapasztalható.
Tovább csökkent az alapkamat
Ismét 20 bázisponttal, 3,60 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kedden. Elemzői vélemény szerint azonban a kamatcsökkentő pálya nem tartható fenn sokáig.
Hatalmas veszély leselkedik a magyar gazdaságra
Magyarországon ugyan véget ért idén a recesszió, de a kormány gazdaságpolitikája – elsősorban a devizahitelesek megmentése és a rezsicsökkentés – óriási veszélyeket hordoz magában.
Újra jönnek az uniós pénzek
Újraindult a környezet és energia, a közlekedési és a társadalmi infrastruktúra operatív program uniós finanszírozása Magyarországnak - közölte Shirin Wheeler, Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos szóvivője.
Megelőzzük az eurózónát
Megindult a növekedés az eurózónában, éves szinten azonban idén még félszázalékos GDP-csökkenéssel kell számolni az övezetben. Ezzel szemben a magyar növekedés jelentősen meghaladja az eurózóna átlagát – derült ki az Ernst & Young legfrissebb Eurózóna Előrejelzéséből.
Pénz a kirakatban
Megjelent a Piac&Profit szeptemberi száma, benne az ingyenes Energia Trend magazinnal. Az innovatív, az új utakat kereső vállalkozók elengedhetetlen üzlettársa, a Piac&Profit ebben a hónapban is sok hasznos információval, sikertörténetekkel segít sikerre vinni vállalkozását.
Honnan lesz itt növekedés?
Már abban sem volt egyetértés a Növekedés 2013 konferencia előadói között, hogy van-e vagy nincs fordulat a növekedésben. A Privátbankár által szervezett konferencián a gazdaságpolitikai döntéshozók és az üzleti élet vezető szereplői mellett a magyar közgazdaság tudomány e területtel foglalkozó, külföldön is elismert, legjelesebb képviselő mondták el véleményüket.
Többet tankolhatunk a héten
A Reuters adatközlése alapján a mediterrán üzemanyag tőzsdén a múlt héten a benzin ára átlagosan 5,2%-kal, a gázolaj ára 1,1%-kal csökkent. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt átlagosan 1,1%-kal erősödött. A múlt héten a két árváltoztatás során a benzin ára 11 forinttal csökkent, a gázolajé 2 forinttal emelkedett. A benzin árak a hét második felében tovább csökkentek, s a forint is kissé erősödött. A tőzsdei árak és az árfolyam változásának hatására várhatóan a benzin ára kb. 3-4 forinttal, a gázolaj ára várhatóan 1-2 forinttal csökken.
Drágább a közmunka, mint a munkahelyteremtés
A magyar gazdaság helyzetének megítélése kapcsán gyakran elhangzik az állítás, hogy nagyon alacsony a beruházások aránya az országban, ráadásul ezek 95 százaléka az Európai Unió által biztosított forrásokból történik. Azaz a jelenlegi gazdasági helyzetben önerőből nem vagyunk képesek fejleszteni, így ez igaz a munkahelyek létrehozására is. A Policy Agenda megvizsgálta, hogy hol tart a kormány a csak hazai forrásból történő munkahelyteremtésben.
Több lett a nyereséges vállalkozás
A társas vállalkozások 2012-ben 2906,4 milliárd forint, az előző évinél 31 százalékkal nagyobb adózás előtti eredményt értek el a NAV adatai szerint. A társasági adóbevétel 316,6 milliárdról 342,3 milliárd forintra emelkedett - tette közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken.
A Kádár-korszakra emlékeztet az inflációs adat
Augusztusban a vártnál alacsonyabb, 1,3 százalékos volt az éves infláció. Ez csaknem 40 éve a legalacsonyabb érték, ennél alacsonyabb inflációt utoljára 1974 júniusában mértek, akkor 1,2 százalék volt a fogyasztói árindex. Az elemzők szerint még alacsonyabb is lehet a drágulás mértéke.
Több elbocsátásra számíthatunk idén
Pesszimizmus jellemzi a magyar munkaerőpiacot: 2013 utolsó negyedévében a munkaadók 11 százaléka tervez elbocsátást, míg 8 százalék számol munkaerő-felvétellel, 69 százalék pedig nem tervez létszámváltoztatást. A legrosszabb a helyzet a Dél-Dunántúlon.
A turizmusban vége a válságnak
Jelentősen nőtt az év eddigi részében a vendégek, a vendégéjszakák és a szálláshelyek árbevétele is. A szakemberek bizakodnak, a Balatonnál rekordszezont zártak, a magyarok már a lángosért is SZÉP-kártyával fizetnek.
A 10 százalékos büntetésnek is örülnénk
Ma találkozik Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár Johannes Hahnnal, az Európai Unió (EU) regionális politikáért felelős biztosával, hogy a Magyarországnak juttatandó európai uniós támogatásokról tárgyaljanak.
A bankoknak és a szolgáltatóknak kell viselni a terhet
A bankoknak kell viselnie a devizaadósok mentésének költségeit, ahogy a szolgáltatóknak a rezsicsökkentés terhét. Ez erkölcsi kötelességük a miniszterelnök szerint, de ha ez nem lenne elég, azt is hozzátette: ha nem így lesz, megszüntetik a devizakölcsönöket. A határozott szavak ellenére van olyan vélemény, mely szerint hónapokig tarthat még a megegyezés.
Felemásan húz a gazdaság
Az ipari termelés szépen nőtt júliusban, azonban az első hét havi eredmény elmarad az előző évi szinthez képest. A külkereskedelmi többlet eközben szintén fogyott egy kicsit január-júliusban, de még bőven pozitív.
Egyre romlik a versenyképességünk
Három helyet esett vissza Magyarország egy év alatt a Világgazdasági Fórum (WEF) évente közzétett globális versenyképességi rangsorában, így a 63. helyet foglaljuk el - közölte a WEF magyarországi partnerintézete, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet. A makrokörnyezet instabil és magas a korrupció. A régióban szinte mindenki csúszik lefelé.
Nem ugrik a pannon puma, de legalább már felfelé kúszik
A KSH végleges adatai szerint is növekedett a magyar gazdaság a második negyedévben, a GDP-t a mezőgazdaság és az uniós pénzek húzzák. A kiskereskedelmi forgalom is emelkedett végre, a fogyasztás bővülhet az év hátralévő részében.
Határon túli fiatalok tanulhatnak a magyar cégektől
19 fiatal kárpát-medencei vállalkozó kap lehetőséget, hogy hazai cégeknél tanulja meg a vállalkozás csínját-bínját a most indult Kárpát Régió Fiatal Vállalkozói Program keretében. A program célja a gazdasági ismeretek terjesztése révén támogatni a magyar fiatalok szülőföldön való boldogulását, a helyi üzleti lehetőségek kiaknázását, új vállalkozások és új munkahelyek létrehozását, hozzájárulva ezáltal a szomszédos országokkal való partnerségi együttműködés erősítéséhez.
Lélegzethez jutott a feldolgozóipar
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 51,7 pont, 2,7 százalékponttal magasabb a júliusinál - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
Csak az időjárás kegyes hozzánk?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a GDP tavalyi és 2013. I. félévi visszaesését a II. félévben minimális, kb. fél százalékos növekedés követi. Ez és az év egészében várható 0,3 százalék körüli növekedés csak a növénytermelés jelentős emelkedésének - a tavalyi nagyon kedvezőtlen időjárással szemben idén kedvezőbben alakuló természeti feltételeknek – lesz az eredménye.
Iskolakezdés: nem rohantuk meg a hipermarketeket
A hipermarketek által idén előrehozott iskolakezdési akciók ellenére a szülők júliusban még nem „rohamozták meg” az üzleteket. Az átlagárak a legtöbb kategóriában csökkentek - feltehetően az akciók eredményeképpen.
Az útépítések húzták a beruházásokat
A nemzetgazdasági beruházások volumene 2013 II. negyedévében 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építési beruházások 5,8, a gép- és berendezésberuházások 2,4 százalékkal emelkedtek. Az adaton az elemzők is meglepődtek.
Csak a közmunka növeli a foglalkoztatottságot
Első pillantásra kedvező munkaerő piaci adatokat közölt a KSH, nőtt a foglalkoztatottság, csökkent a munkanélküliség. Azonban az álláskeresők számának csökkenését a közmunka programok felfuttatása eredményezi, a nők és a fiatalok helyzetében még így sem sikerült javulást elérni.
Nagyobbat vágott a vártnál a jegybank
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a piaci várakozásoknál nagyobb mértékben, 20 bázisponttal 3,8 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén. Elemzők 10 bázispontos kamatcsökkentésre számítottak.
Brüsszelben kilincselünk az uniós pénzekért
Magyarország és az Európai Bizottság szakértői egyaránt azon dolgoznak, hogy hazánk elkerülje az EU-s források elvesztését - közölte a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára. A tárgyalások szemptember elején folytatódnak, Lázár János vezetésével.
Jobb hangulatban a gazdaság
Augusztusban kissé emelkedett a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. Ez az üzleti várakozások javulásának következménye, a fogyasztói bizalmi index ugyanis csökkent. A gazdasági várakozások a tavaszi javulás után a nyár folyamán összességében nem változtak lényegesen.
Reálszinten is nőttek a bérek
Az idei év első hat hónapja során mind a nettó, mind a bruttó bérek meghaladták az egy évvel korábbi szintet – előbbi téren 3,4, utóbbin 4,8 százalék volt az emelkedés. Ráadásul a rezsicsökkentéssel mélyre nyomott inflációnak köszönhetően a reálkeresetek is emelkedtek 2012 hasonló időszakához képest.
Jobban teljesítenek a hazai kkv-k?
A Széchenyi Kártya Programot és a hitellehetőségeket is magukba foglaló kormányzati intézkedések eredményeinek is köszönhetően a hazai kkv-szektor vállalkozásai a vegetálás helyett a fejlődés útjára léphettek, és erősek lehetnek.
Így osztja jövőre a kormány az uniós pénzeket
Megjelent a kormányhatározat az uniós programok lebonyolítását támogató intézményrendszer felállításáról. Jövőre a szakminiszterek és a megyei önkormányzatok felügyelik az uniós pénzek elosztását.
A digitális átállás dobta meg a forgalmat
Az idei második negyedévben a műszaki tartós fogyasztási cikkek értékesítése 14 százalékkal bővült Magyarországon a megelőző év azonos időszakához viszonyítva a piac adatait összesítő GfK TEMAX mutatószám szerint. E növekedés legjavát az egyébként két számjegyű növekményt generáló szórakoztató elektronikai és a telekommunikációs piac, valamint az a fotópiac adta, amelynek az eladásai nem egészen tíz százalékkal gyarapodtak.
Szárnyakat kapott az építőipar
Az építőipar termelése 2013 júniusban a kiigazítatlan, és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 12,4 százalékkal haladta meg az egy évvel. Több a megrendelés és nőtt az új szerződések száma is, az elemzők biztatónak tartják az adatokat.
Hiába öntik bele a pénzt, kiszárítja az agráriumot az aszály
Már a százmilliárd forintot is eléri az aszály miatt a mezőgazdaságban elszenvedett veszteség. A júliusi–augusztusi hőség elsősorban a napraforgó- és a kukoricatermesztők számára okozott veszteséget, de komoly kiesést szenved el a zöldség-gyümölcs ágazat is. Az aratásnak viszont kedvezett az időjárás.
Apró lépésekkel halad a magyar gazdaság
A bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékkal emelkedett az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg az első negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett gyorsbecsléséből.
Nem tudni, mennyit veszíthetünk
Egyelőre nem tudni, hogy pontosan mit és mennyit veszíthet Magyarország az uniós támogatások folyósításának felfüggesztésével, de jelentős tételek forognak kockán.
Mégsem megy olyan jól az építőiparnak?
Az ágazat első félévi termelési növekedéséhez elsősorban az ipari és egyéb létesítmények építése, a speciális szaképítéssel és az út-, vasútépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének emelkedése járult hozzá; a bővülés ugyanakkor még nem jelent meg minden szektorban, különösen nem ez az épületek építésében.
Alacsony az infláció, tovább csökkenhet az alapkamat
A kormány rezsicsökkentési programja alaposan letörte az átlagos fogyasztói árakat Magyarországon, a júniusi 1,9 százalék után júliusban 1,8 százalékos alakult éves összevetésben az infláció. Elemzők szerint további tere lehet az alapkamat csökkentésének.
Tényleg bent ragadhat az 500 milliárd?
A következő időszak legfontosabb munkája, hogy a Magyarország és a brüsszeli döntéshozók közötti jogvita a lehető legkisebb sérelemmel lezáruljon - hangsúlyozta Csepreghy Nándor fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
600 milliárdért indít akciótervet Lázár
Sürgős akciótervet dolgoz ki, és tárgyal meg várhatóan szerdai ülésén a kormány a 2007-2013-as uniós időszak forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU az időszak 15 magyar operatív programjából 13-at egyelőre nem finanszíroz.
Nehezen indulnak új utakra a kkv-k
Bár a magyar gazdaság fő hajtóerejét évek óta a külkereskedelem jelenti, a kkv-k egyelőre ebben alig-alig vesznek részt. Egy friss kutatás szerint alig 23 százalékuk végez export-import tevékenységet.
Nem javul a vállalkozók helyzete
A Policy Agenda által számított Gazdasági Fejlődés Indexe (GFI) 2013. II. negyedévében 1,11 azaz összességében az előző két negyedév stagnálása után, most enyhe javulásra utal. Az egyes rész-összetevők közül a monetáris mutatók javulnak, a háztartások helyzete talán kedvezőbbre fordulhat, míg a vállalkozások gazdálkodása továbbra is nehézségekkel terhelt. Az összességében 0,11 századnyi javulás már a magyarországi recesszió végét jelzik. Az indikátorok által jelzett folyamatok azonban csupán alacsony gazdasági növekedésre utalnak, a következő féléves időszakra a vállalati gazdálkodás mutatói esetében az eddig elmaradt fejlődés egy erőteljes kibontakozás esélytelenségét mutatja.
Továbbra is nyomulnak a fogyasztói csoportok
Még mindig nyomulnak a fogyasztói csoportok, de a hivatal jobban ügyel a kartellügyekre is. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az első fél évben 62 ügyet zárt le, ezek csaknem fele - a korábbi évekhez hasonlóan - fogyasztóvédelmi jellegű volt.
Csak a járműiparban van erő
A májusi megtorpanás után júniusban javított az ipar. Elemzők szerint jó esély van arra, hogy a járműipar bővülése az esztendő hátralévő részében is kompenzálja majd az egyéb alágazatok visszaesését. Más területekről ugyanis jó hírek egyelőre nincsenek.
Rossz jel: nyár elején visszaesett a kiskereskedelem
A két előző hónap növekedése után júniusban csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbihoz képest. A naptárhatástól megtisztított adatok szerint a forgalom 0,4 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól, a kiigazítatlan nyers adatok szerint 0,9 százalékos volt a csökkenés - jelentette az első gyorsbecslés alapján hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Növekedés: várni, csak várni rád
A GDP tavalyi visszaesését idén lényegében stagnálás, minimális, 0-0,5 százalék közötti növekedés követi a GKI prognózisa szerint. Ez döntően abból fakad, hogy a tavalyi nagyon kedvezőtlen időjárással szemben idén összességében sokkal jobban alakulnak a természeti feltételek, s emiatt a mezőgazdasági GDP legalább 20 százalékkal nő. A fogyasztás stagnál, a beruházás tovább csökken. Mivel a gazdaság bővülésének mértéke csekély, így a foglalkoztatás terén is csak a közmunkaprogramok kiterjesztése miatt lehetséges növekedés.