Gazdaság
Kína korrupt gigaberuházásai Kampalától Budapestig
Peking megveszi kilóra a helyi eliteket és masszívan túlárazott infrastrukturális projekteket nyom le az országok torkán. Egy ugandai és egy magyar projektet veszünk górcső alá. A jelek szerint a fekete-afrikai országban még működik független Állami Számvevőszék.
Menekülnek a befektetők a tőzsdékről
Továbbra is borús a hangulat a nemzetközi piacokon, egyre többen tartanak attól, hogy a világgazdaság recesszióba süllyedhet. A piacok elkezdték azt is árazni, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus nem oldódik meg a következő hónapokban.
Egy második Salvini-kormány még nagyobb lidércnyomás lehet
Amennyiben Matteo Salvini vezetésével a Liga és a konzervatív Forza Italia alakítanak kormány Olaszországban, ez Európa számára még nagyobb lidércnyomás lenne, mint a jelenlegi kabinet, jelentette ki Marcel Fratzscher, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) vezetője.
Nem fizetnek a németek milliárdokat az egyesülésért
A német kormány el kívánja törölni a „szolidaritási adót”, amellyel a keleti tartományok, a volt NDK felzárkózását segítették 1991 óta.
Bajban vannak a kis cégek Franciaországban
Ugyan az év kezdetén a sárgamellényesek mozgalma kedvezőtlen hatással volt a francia vállalatok fizetőképességére, a mozgalom erejének alábbhagyása, illetve a gazdaság kitartó növekedése márciusban és áprilisban már pozitívan befolyásolta a fizetésképtelenségi statisztikát.
Öngólt rúgott a brit vasút, aztán gyorsan visszakozott
A Brexit légkörében a nagy-britanniai vasúttársaságok tömörülése felmondta az együttműködést az európai Interrail jegyfoglalási-rendszerrel. Majd egy nap után visszatértek, mert a miniszter figyelmeztette őket a lépés balgaságára.
Már nem számít kirívónak a milliós négyzetméterár
A múlt évhez képest kétszer annyi olyan ingatlan van a piacon, amelynek millió fölötti a négyzetméterára. A legtöbb nagyértékű ingatlan a főváros belső kerületeiben jelenik meg, de már nem ritka a Balaton-parton, sőt Debrecen is felkerült erre a térképre.
Már a mindennapokban is érződik Japán és Dél-Korea kereskedelmi háborúja
Japán azzal vádolja Dél-Koreát, hogy nem akadályozza meg katonai szempontból kényes technológiák továbbadását harmadik országokba, akár Észak-Koreába. A világháború örökségével kapcsolatos lépés drámaian visszavetette a két ország kereskedelmét és idegenforgalmát.
Megkezdődtek a leárazások, olcsóbb a nagybevásárlás
Az előző hónapok tempós áremelkedése után szokatlanul nagy csökkenést mért az élelmiszerárakban a Privátbankár.hu. Legfrissebb, augusztusi Árkosár-felmérése szerint éves mélypontra kerültek az árak. Normalizálódik a helyzet a zöldségosztályon, ahogy a magyar áru átveszi az import helyét; a dinnye ára pedig közelít a 100 forintos lélektani határhoz.
Zsugorodó autópiac – dőlnek a tervek, bedőlhetnek a beszállítók
Az autóipar nehézségei súlyosan érintenek sok beszállítót, hiszen a gyengülő konjunktúra, ugyanakkor az új technológiákra való átállás azoknak is nagy nehézségeket jelent. A kiutat a takarékosság és az iparág fokozott együttműködése jelentheti.
Ha családi házat keres, most itt találhat olcsón
A vevők most leginkább az olcsóbb, közepes méretű családi házakat keresik, aminek az az oka, hogy ezek az ingatlanok jelenleg annyiba kerülnek, mint egy 50-60 négyzetméteres újépítésű lakás.
Trump téved: a kereskedelmi háborúk nem jók és nehéz őket megnyerni
A piacoknak ezúttal igazuk van. Az amerikai–kínai viszony alakulása valahogy ijesztően emlékeztet 1914 nyarára, írja vezércikkében a brit The Guardian.
Érdemes szétnézni a piacon, nagyok a különbségek a diákszámlák között
A ponthatárok kihirdetése után felpörgő albérletszezon, valamint a rövidesen kezdődő tanév miatt kulcskérdéssé válnak a fiatalok számára a pénzügyek. Számla és számla között viszont komoly eltérések lehetnek.
Billió dolláros hiányt hozott a Trumponomics – Paul Krugman szerint
A tény, hogy az amerikai jegybank csökkentette az alapkamatot, más szóval azt jelenti, hogy a Trumponomics kudarcot vallott. Trump elnök lázas erőfeszítései pedig, hogy még nagyobb csökkentésre kényszerítse a FED-et, ugyanennek a közvetett beismerése, írja a The New York Timesban a Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman.
Meglepő fordulat jöhet az építőiparban
Hosszú, meredek emelkedés után 2019 második negyedévében több céginformációs mutató is az építőipari lendület csökkenését vetíti előre – az Opten céginformációs szolgáltató szerint. Mind építőipari termelés oldalon, mind cégalapítási oldalon hozott meglepetéseket az április-június közötti időszak.
Olcsóbb lett a tejtermék, drágultak a húsok
Összességében mérséklődtek az alapvető mezőgazdasági terményárak, azon belül is főleg a gabonafélék, tejtermékek és a cukor, a húsok és növényi olajok drágultak.
Arattak a boltosok
Több mint 5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom júniusban. Az élelmiszerek az átlag alatt, a nem élelmiszerek pedig bőven az átlag felett szerepeltek. Az üzemanyagok szintén.
Az USA és Kína csörtéje foghatja vissza a világkereskedelmet
A világkereskedelem visszaesésére számít a következő időszakban a DHL Global Trade Barometer. A forgalom csökkenése tapasztalható a légi és tengeri kereskedelemben is.
Lakásárak: még mindig van följebb
Folytatódik a lakásárak ütemes emelkedése, országos átlagban 4-5 százalékos, az új építésű lakásoknál 4-7 százalékos, a pesti belvárosban ugyanakkor akár 10 százalékos áremelkedésre is lehet számítani a következő egy évben a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, negyedévente publikált ingatlanpiaci felmérése szerint.
Javította idei GDP előrejelzését a GKI
Legfrissebb előrejelzésében a korábban várt 4 százalékról 4,3 százalékosra javította a GKI Gazdaságkutató az idei GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését.
Csúcshangulatban a vállalkozások
Stabil és kiszámítható gazdasági környezetet várnak a vállalkozások a következő egy év során. A pozitív várakozások annak köszönhetők, hogy a cégek a közterhek és a vállalati hitelkamatok következő egy évi alakulását is kedvezően látják.
Tíz éve nem vettek ennyi lakást, az árak még tovább emelkednek
Masszív lakáspiacról árulkodnak a legfrissebb adatok, mind az áremelkedés, mind a forgalomnövekedést tekintve – áll az ingatlan.com elemzésében, amely a saját és a legfrissebb hivatalos adatokat vizsgálta.
A nagy útlevél-biznisz – hol mennyiért lehetünk állampolgárok
Világ- és Európa-szerte egyre több ország vezet be aranyvízum programot, ahol befektetésért cserébe állampolgársághoz lehet jutni. Teszik ezt annak ellenére, hogy az EU folyamatosan nemtetszését fejezi ki – írja a Crystal Worldwide szakportál.
Jól jöhet egy kis pluszpénz a törlesztéshez
Számos lakáscélú állami támogatás érhető el lakásvásárláshoz, de van egy ritkábban alkalmazott megoldás, amely az egyetemre járó diákok szüleinek, valamint a lakáshitelt törlesztőknek is jól jöhet - derül ki az ingatlan.com csoporthoz tartozó money.hu elemzéséből.
Egyre vonzóbb a külföldi befektetők szemében Közép-Kelet-Európa
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa – derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.
Kezdődik a szezon, a panel lehet a sláger
A felvételi ponthatárok publikálásával megkezdődik az albérletszezon, amelynek során megugrik a kiadó lakások iránti kereslet. Az ingatlan.com a legolcsóbbnak számító 40 négyzetméternél kisebb garzonlakásokat, illetve a panellakások bérleti díjait hasonlította össze Budapesten és az egyetemvárosokban.
Egyre romlanak az üzleti várakozások
Júliusban a GKI konjunktúraindexe közel két és fél éve nem látott szintre esett, mivel az üzleti és a fogyasztói bizalmi index egyaránt csökkent. A GKI (www.gki.hu) által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti bizalmi index hét hónapja szinte folyamatosan mérséklődik, s jelenleg 2017 eleji szintjén van.
Nyaralót lakáshitelből? Lehet, de pár dologra figyelni kell
Egy nyaraló finanszírozása és fenntartása több ponton eltér a lakóingatlanokétól. Az OTP Bank összegyűjtötte, mit érdemes szem előtt tartani a nyaraló besorolású ingatlan vásárlása során.
Robbantottak az új ATM-ek
Új korszak indul a bankolásban: a készpénzes tranzakciók egyre inkább automatákon keresztül történnek, a papír alapú tranzakciókat digitálisak váltják fel, miközben a személyes tanácsadásra és a bankfiókokra továbbra is komoly igény van.
Az online vásárlás már mindennapos, de a készpénzről nem tudunk leszokni
A magyar internetezők szívesebben fizetik ki személyesen, készpénzben a megrendelt terméket. Az online fizetési megoldásokat egyelőre inkább a fiatalabbak preferálják, mégis ők tartják be legkevésbé az adatvédelmi óvintézkedéseket.
A részvénypiac boldog, a kötvénypiac recesszióra számít
Teljes fordulat történt a nemzetközi gazdaságban, ami a kamatfeltételeket és -kilátásokat illeti - derül ki a K&H Alapkezelő legfrissebb elemzéséből, amely szerint a részvénypiac egyelőre boldog, a kötvénypiacok viszont recessziót áraznak.
Változik a trend, fordulat a fővárosi újlakás-piacon
Harmadával esett vissza mind a forgalom, mind az újonnan megjelenő kínálat a fővárosi újlakás-piacon 2019 első felében. Bár az OTP legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképe szerint éves összehasonlításban nem ilyen drámai a helyzet, minden jel szerint új korszak indulhat az elmúlt három év szárnyalása után.
Nincs elég telek ingatlanfejlesztéshez
Bizakodók a közép-európai ingatlanpiaci szereplők a Deloitte és a CEEQUA legfrissebb közös felmérése szerint. Az ingatlanfejlesztők legnagyobb kihívásként a beépíthető telkek felkutatását és az e-kereskedelem növekvő szerepét nevezték meg.
A bankkártyánál is előtérbe kerül az ügyfélélmény
Szignifikánsan bővült a hazai fizetési kártyás vásárlási forgalom az elmúlt években, a tranzakciók száma és értéke hitelkártya esetében 28 százalékkal, betéti kártyák esetében 32 százalékkal haladta meg az előző évi forgalmi adatokat.
Katedra és befektetési alap – az egyetemi tőkealapok szerepe
Az egyetemi tőkealapok létrehozása egyes nyugati országokban évtizedes hagyományokkal rendelkező formája az innovatív vállalkozások finanszírozásának, amiben az egyetemek oktatási és kutatási tevékenysége kiegészül a befektetői pozícióval. Ezzel az egyetemek közelebb viszik a diák polgáraikhoz a piaci folyamatokat, saját tudásukat pedig a gazdaság szereplőihez.
A cél az anyagi biztonság
A fiatalok körében egyre nagyobb a tudatosan, hónap elején megtakarítók aránya. Az átlagos összeg 500 000 forint felé emelkedett, amit lakásvásárlásra, általános tartalék képzésre és autóvásárlásra tesznek félre a 19-29 évesek.
Családi autó: A lízingcégek felkészültek a rohamra
Extra keresletet hoz a fokozatosan bővülő magyar újautó-piacra és a lízingcégeknek a nagycsaládosok számára júliustól elérhető állami támogatás. A kedvezmény elősegítheti, hogy csökkenjen a teljes magyarországi autóflotta 14 évet meghaladó átlagéletkora.
A kkv-k többsége profitra számít és fejlesztene
A kkv-k többsége növekedésre számít mind az árbevétel, mind a profit tekintetében – derült ki a Budapest Bank kutatásából. Beruházást a megkérdezett vállalatvezetők közel harmada tervez idén, átlagosan 45 millió forint értékben.
A CSOK tovább erősíti a fix hiteleket
Továbbra is meredek emelkedőn van a magyar lakáshitelpiac, és az új lakáshiteleknél látható, hogy az igénylők számára kiemelkedően fontos a kiszámíthatóság - derül ki a money.hu elemzéséből.
Eddig 2532 milliárd forintot adott kkv-fejlesztésre az EU
A kis- és középvállalkozások körében a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) nemcsak a vissza nem térítendő támogatás iránt mutatkozik számottevő kereslet, hanem a nullaszázalékos kölcsönök is felkeltik a szektor érdeklődését.
Egyre jobban mennek a nagy lakások
Egyre nagyobb ingatlanokat keresnek a vevők: a félszobás lakások helyett inkább a nagyobb szobákkal rendelkező ingatlanok iránt nőtt a kereslet. Az új állami támogatások tovább erősíthetik a nagyobb ingatlanok iránti keresletet.
Erre készüljön, ha a CSOK mellé hitelt is igényelne
A lakásvásárlást, bővítést, korszerűsítést támogató rendelkezések sora lép életbe július elsején. A legtöbbeket érintő és talán legnagyobb hatású változás a CSOK mellé igényelhető kamattámogatott hitellel kapcsolatban lesz.
Fellélegezhetnek a kismamák, változások a Babaváró hitelnél
Már pontosan kiszámítható, hogy mennyi saját megtakarításra van szükség egy lakás megvásárlásához, ha Babavárót is igénybe veszünk. A július 1-31 között születő babák után is járni fog a Babaváró kamatelengedése.
Az állami támogatás mellett lakáshitelre is szükség van
Bővülnek az állami támogatások, még többen vennének lakást, de a többségnek hitelre is szükségük lesz. A lakáshitel-igénylést tervezők többsége tudatosan választ, 71 százalékuk összevetné egymással a bankok ajánlatait.
Várakozáson felül kilőtt a GDP
A magyar gazdaság 2019 első negyedévében a várakozásoktól eltérően nem kezdett el lassulni, sőt rekordsebességűre gyorsult. Ennek alapján a GKI márciusi előrejelzéséhez képest emelte GDP-növekedési, beruházási és fogyasztási előrejelzését.
A heti nagybevásárláshoz is az internetet használjuk
Az az e-kereskedelmi iparág intenzíven bővül, mára 4,5 százalékát adja a teljes magyar kiskereskedelmi forgalomnak. GKI Digital mérései szerint a magyarországi internetes rendelések összértéke 2018-ban mintegy 17 százalékkal múlta felül a 2017-es szintet. 2019 elején 3,2 millió fő vásárol rendszeresen online, ami a tavalyi évhez képest 6,5 százalékos bővülést mutat.
Mekkora jövedelem kell a babaváró hitelhez?
A nagy előzetes érdeklődésre számot tartó, akár 10 millió forint összegű Babaváró támogatás előfeltétele, hogy az igénylők megfeleljenek a banki hitelminősítésnek. De mekkora igazolt jövedelem szükséges a maximális hitelösszeg lehívásához? A Bankmonitor.hu szakmai összeállítása.
Megtorpant az ingatlanpiac - mindenki a CSOK-ra vár?
Úgy tűnik, kezd megszaporodni az eladó ingatlanok állománya a budapesti ingatlanpiacon, ami összefüggésben lehet azzal, hogy csökken az adásvételek száma. Úgy tűnik, a vevők kivárnak a változó CSOK-hitel miatt. Kérdés, hogy mi történik július 1. után.