Meglepetésre nagyobb kamatemelést jelentett be az MNB a vártnál

Az elemzők szinte egységesen abban hittek, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 30 bázispontos emelés mellett dönt, ehhez képest 50 ponttal, 2,9 százalékra nőtt az alapkamat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal 2,90 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, és ugyanekkora mértékben emelte a kamatfolyosó két szélét is, kamatmeghatározó ülésén. Az egynapos betét kamata így 2,90 százalék, az egynapos és az egyhetes fedezett hitel kamata pedig 4,90 százalék lett.

A jegybanki alapkamat alakulása Magyarországon (2004. március 23-2022. január 25.)

A piac várhatóan örömmel fogadja majd az MNB döntését, amely olyan értelemben bölcsnek tekinthető, hogy a Monetáris Tanács tagjai komolyan figyelembe vették a kockázatokat. És ebből most van néhány. Először is a börzéknek megnőtt a volatilitása, vagyis felgyorsult az ármozgások mértéke és gyorsasága. Ez pedig azt jelenti, hogy megnőtt a befektetői bizonytalanság. Ráadásul a volatilitás görbe nem kicsit mozdult arrébb, ami azt mutatja, hogyha negatív hír érkezik, akkor arra a legélesebben reagálnak majd a befektetők. Magyarország plusz gondja, hogy az orosz-ukrán konfliktusra külön ráfókuszáltak a befektetők, ami kemény nyomás alatt tartja a forintot és persze a többi régiós devizát is. A meglepő plusz 20 bázispont a várthoz képest nagyot segíthet a nemzeti valuta árfolyamán.

Az MNB döntésében az is közrejátszhatott, hogy minden komoly piacon estek a részvények árfolyamai. Ázsiában, Európában és Amerikában, sehol nem volt kivétel és a határidős indexek sem azt mutatják, hogy emelkedés lenne várható. Az általános esés okára több verzió is született, leginkább a JP Morgan elemzése lehet igaz, amely szerint a kisbefektetők sokalltak be a növekvő kockázatok láttán és vittek át jelentősebb összegeket nyugodtabb vizekre.

A harmadik tényező pedig a magyarországi inflációs várakozások. Egyelőre itt sem tűntek fel még ténybeli pozitív információk, mindössze szóban fogadkoznak a piaci elemzők, hogy csökkeni fog Magyarországon az áremelkedések mértéke. Sőt, a KSH reggeli közlése, mely szerint az éves bruttó bérnövekedés 10,1 százalék volt novemberben, meghaladva a 8,9 százalékos konszenzust, inkább a negatív szcenáriót erősítette. Nem lenne meglepő, ha az derülne ki, hogy a KSH adatai adták meg a végső döfést a várt 30 bázispontos emelésnek, és így lett belőle 50.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo