Míg a for profit szférában világos, hogy a szolgáltató és az ügyfél közt milyen jogviszony, az adományozásnál ez sokszor nem ilyen egyértelmű. Bár a szervezetek többsége tisztességesen működik, a támogatott célokra használja a támogatást, mégis szükség volt arra, hogy kimondjuk, a támogatott szervezet köteles az adományt arra a célra fordítani, amelyre a támogató adta, valamint köteles a felhasználásról hitelt érdemlően tájékoztatni az adományozót. (Az adományokra igazán szükség van, mivel jelentősen csökkentek a civil szervezetek által megpályázható források 2011-ben.)
Az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének tagjai a számonkérés egységes kereteit az etikai kódex megfogalmazásával teremtették meg. A tagok felruházták a testületet a források felhasználásának átláthatóságára vonatkozó ellenőrzési jogkörökkel is. Az önszabályozó testület tehát tulajdonképpen a laikus adományozó helyett végzi el a tagszervezetek átláthatóságának ellenőrzését, és ha mindent rendben talált, a logó használat jogának biztosításával jelzi. A tagok a jövőben is alávetik magukat a vizsgálatoknak és a testület által meghozott határozatnak. (A magyarok 20 százaléka ad pénzt, 8 százalék önkénteskedik, 37 százalék segíti az idegent az utcán.)
Az etikai kódex megfogalmazza, hogy a szervezetek kötelesek nyilvánosságra hozni gazdálkodásukkal és közhasznú tevékenységükkel kapcsolatos adatokat. A kódex rendelkezik arról is, hogy a szervezeteknek igény esetén betekintést kell engedniük irataikba, valamint a működésükkel kapcsolatos kérdésekre, kifogásaikra panaszkezelési elveikben foglaltak szerint kell válaszolniuk. A tagoknak adománygyűjtési kampányaikkal kapcsolatban közölniük kell, hogy mire, milyen összegben, mennyi ideig gyűjtenek, valamint hogy mikor kívánják megvalósítani a tervezett projektet. A gyűjtés lezárásakor nyilvánosságra kell hozniuk az összegyűlt adományok összegét, és be kell mutatniuk a felhasználás módját.
Az Adománygyűjtő Szervezetek Önszabályozó Testületének alapító tagjai a Greenpeace Magyarország Egyesület, a Habitat for Humanity Magyarország, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, a NOÉ Állatotthon Alapítvány, a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány, az Országos Szövetség a Daganatos és Leukémiás Gyerekekért, A Rák Ellen, az Emberért, a Holnapért Alapítvány, az SOS Gyermekfalu Alapítvány és a Summa Artium.