Ahol fizetnek az embernek, hogy szelektíven gyűjtse hulladékát

Létezik olyan ország, ahol olyan lusták és motiválatlanok a polgárok, hogy egy vállalkozás fizet nekik, csakhogy méltóztassanak szelektív hulladéktartókba gyűjteni a szemetüket. Vajon melyik országról van szó?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A válasz egyszerű és bizonyos értelemben magától értetődő: az Egyesült Államokról van szó. (Újabban pedig Európáról is – de erről később.) A Columbia Universityn végzett Ron Gonent elborzasztotta, honfitársai mennyire nem hajlandók tenni a környezetvédelemért és egy tisztább nagyvárosi életért. Ezért 2004-ben létrehozta a RecycleBankot, az Entrepreneur Greenhouse Fund támogatásával. A bank hulladékgyűjtő kukákat ad a polgároknak, és jutalompontokat számol el a leadott szemét után. Ezek a kreditpontok havonta maximum 25 dollárt tehetnek ki, és a programban részt vevő 1500 kereskedelmi egységben, illetve egy sor márkanév termékeinél használhatók fel.

A szemét is lehet érték – Kép. SXC

A bank egy párhuzamos kezdeményezése olyan termékek beszerzésére ad jutalompontot, melyek újrahasznosított alapanyagokból készültek, és az eBay-en vásárolták őket. De létezik még e banknál Visa kártya (minden egyes elköltött dollárra egy jutalompont jár), elektronikus hulladékbegyűjtő program és középiskolai szemétgyűjtési akció is.

Szemét = információ

Mégis hogyan tesz szert bevételre a bank, hogy mindezeket a jutalompontokat kiadhassa? Az egyik forrás a honlapján eladott hirdetési felületek. A másik a fogyasztók vásárlási szokásait rögzítő adathalmaz. Ezt a bank jó pénzért eladja cégeknek, melyek természetesen marketingcéllal szerzik meg a potenciális vásárlóközönségükről szóló adatokat. A RecycleBank ugyanis pontos vásárlói profilt tud felállítani a hulladékgyűjtő fogyasztókról: a leadott hulladékból tudja, mit szeret venni, milyen sűrűn, milyen mennyiségben. A felhasznált jutalompontokból pedig még több fény derül a vásárlási szokásokra. Ez a tudás pedig pénzt ér a piacon.

Vannak olyan közösségek, kisvárosok Amerikában, ahol a lakosság 90 százaléka kliense a RecycleBanknak. Országszerte közel 3 millióan iratkoztak be a programba, ami elenyésző hányada, alig egy 1 százaléka az USA lakosságának. A bank 70 milliós tőkét szerzett az American Express egykori első emberétől, James Robinstól,  az RRE Ventures-től, a Sigma Partnertől, a Coca-Colától és a szilícium-völgybeli Kleiner Perkins Caufield & Byers alaptól. Utóbbi partnere nem kisebb személyiség, mint a Nobel békedíjas Al Gore.

Londonban is jutalomvezérelt polgárok

A bank Európában is igyekszik megvetni a lábát. 2010-ben kísérleti jellegű projekt indult az angliai Windsorban és Maidenheadben, Anglia déli részén, s ma már londoni irodát is üzemeltet a bank. A Transport for London tömegközlelekedési vállalattal szövetkezve a bank létrehozta a biciklimegosztási programot, hogy minél több autóst szoktasson rá a kerékpározásra. A tekerő polgárok egy mobilalkalmazás révén rögzíthetik a megtett távot, amelyre újfent (vásárlásra felhasználható) jutalompontokat kapnak.

Gonen módszere a zöld „viselkedésre” való rászoktatásra egybevág Daniel Goleman teóriájával, aki szerint nemcsak környezeti szennyezésünk szörnyűségére kell felhívni a figyelmet, hanem az ökotudatos magatartásunkból származó előnyökre is. „Az agy pozitív jutalmakkal dolgozó részéhez kell fordulni” – állítja az érzelmi intelligencia koncepcióját világhírűvé tevő pszichológus. Ezzel egybehangzóan Gonen is úgy véli, két módja van a zöldebbé nevelésnek, az egyik a regulázó törvényi szabályozás (vagyis a tiltás), a másik a jutalmazás. Ő és bankja ez utóbbi erejére épít.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo