"Csak olyan vidékstratégiát tartunk életképesnek, amely tényleges lehetőséget biztosít az embereknek, a helyi közösségeknek, hogy saját sorsukat alakítani tudják. Ennek alapvető feltétele, hogy a magyar termőföld ne kerüljön a külföldiek tulajdonába, melynek érdekében fel kell számolni az illegális zsebszerződéseket és a földmoratórium ideje alatt ki kell alakítani ehhez a megfelelő jogszabályi és intézményi hátteret. Szükség van arra, hogy a kormány mihamarabb nyilvánítsa ki eltökéltségét és szilárd politikai akaratát ebben a kérdésben" - mondta Schmuck Erzsébet, az MTVSZ társelnöke.
Kiemelten fontos, hogy a birtokpolitika garantálja a helyben lakó természetes személyek földhöz jutását és zárja ki a csupán profit-orientált tőkés társaságokat ebből a körből. A Szövetség ezért szorgalmazza, hogy a birtokpolitika középpontjába a családi/egyéni érdekek és azok társulásai álljanak. Mielőbb el kell hárítani azokat az akadályokat, amelyek a termelői és értékesítési szövetkezetek elterjedése előtt állnak, továbbá, amelyek nehezítik a helyi piacok létrejöttét.
Véges az agrárium növekedési lehetősége
"A jelenleg 12 millió embert ellátó hazai mezőgazdaság teljesítményét nem lehet 15-20 millió ember ellátására növelni. Az éghajlatváltozás és a leromlott ökoszisztéma szolgáltatások sem adnak lehetőséget a termelés további fokozására, továbbá a biomassza, az agroüzemanyagok energetikai célú felhasználásának bővítésére. A túlzott termelés a fenntarthatóság elvével is ellentétes" - fűzte hozzá Fidrich Róbert, az MTVSZ programfelelőse.
A versenyképesség hangoztatása kapcsán a Szövetség felhívja a figyelmet arra, hogy a verseny kiszorítja az alkalmazottakat a foglalkoztatásból, miközben a stratégia ígéretet tesz a vidéki térségek munkahelyeinek gyarapítására. Hasonlóan félő, hogy a verseny a még nagyobb intenzitás felé kényszeríti az agrárgazdaságot, amely szintén ellentmond az ökológiai tájgazdálkodás elvárásainak.