11 milliárd lett, maradhat?

Az ENSZ megemelte az emberiség várható létszámára vonatkozó prognózisait, eszerint 2100-ra 11,2 milliárdan fogunk nyüzsögni a bolygón. A növekedés motorja Afrika, amelynek várhatóan megnégyszereződik a népessége.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ha a 68 ezer férőhelyes Puskás Stadiont telezsúfolnánk nézőkkel, és néhány ezret még a pályára és a parkolókra is be tudnánk szorítani, akkor is százezer ilyen létesítmény kellene, hogy a világ jelenleg mintegy 7,2 milliárdos népességét be tudjuk zsúfolni. És várhatóan még több lesz: az ENSZ legfrissebb prognózisa szerint az évszázad végére a létszámunk eléri a 11,2 milliárd főt.

A szerdán New Yorkban bemutatott jelentés alapján  az emberiség létszáma már 2050-re eléri a 9,7 milliárdot (ez 170 millióval több az eddig jósoltnál), ha a jelenlegi népesedési folyamatok fennmaradnak. Ezzel szemben az ENSZ 2003-ban még azzal számolt, hogy a világ népessége 2040- után csökkenni fog, a csúcsot pedig 8-9 milliárd fő között érjük el.

A növekedés motorját egyértelműen Afrika adja: a jelenlegi 1,2 milliárd főre becsült népesség 2100-ra meghaladja a 4,4 milliárdot. A kontinens öt most is sűrűn lakott országában addigra megötszöröződik a népesség: Angolában, Burundiban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Malawiban, Maliban, Nigerben, Szomáliában, Ugandában, Tanzániában és Zambiában.

Kína viszont csak 2022-ig őrzi a legnagyobb lakosságú ország megtisztelő címét, akkor lehagyja India. Habár az ENSZ prognózisa szerint mindkét ország lakosságszáma 1,5 milliárd körül fog stabilizálódni az évszázad közepére.

Elveszünk a tömegben

Európában azonban ezzel szemben jelentősen csökkenni fog a lakosság: a jelenlegi 738 millióról várhatóan 646 millióra esik vissza az évszázad végére. Magyarország igen szellős lesz: a népességszám jelenleg évente egy kisváros lakosságával csökken, ha csak a természetes születések és halálozások számát nézzük. 2011 és 2015 között ez az jelenti, hogy százezer fővel lettünk kevesebben a KSH adatai alapján. Az elvándorlás súlyosbítja a helyzetet: az igen tág határok között mozgó becslések szerint eddig mintegy 300-400 ezer magyar hagyta el az országot a válság kitörése óta, nagy részben a Fidesz kormányzása alatt. A jelenlegi folyamatok alapján a lakosság száma 2060-ra nyolcmillió alá csökken, ennek több mint harmada 65 évnél idősebb lesz, a 15 évnél fiatalabbak aránya nem fogja meghaladni a 15 százalékot.

A klímaváltozás veszélybe sodorja az élelmiszeripart
El tudja látni az élelmiszeripar a jövőben a Föld lakosságát, még akkor is, ha az emberiség lélekszáma meghaladja a kilencmilliárdot? Ez a kérdés foglalkoztatja leginkább a kutatókat, és a válasz viszonylag egyszerű: ha nem teszünk valamit sürgősen, akkor nem.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo