„Egy társadalmi innovátor se halat, se hálót nem ad, hanem átszervezi a halászati ipart"

Vannak emberek, akik hivatásukat úgy végzik, hogy azzal pozitív rendszerszintű változást idéznek elő. Az ilyen társadalmi innovátorokra „vadászik” az Ashoka.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

De hogy jön ide a vérengző indiai diktátor, Ashoka? Vagy mit keres a budapesti Állat- és Növénykertben egy oszlop, amit az ő emlékének állítottak az indiai kormány ajándékaként? A válaszok Persányi Miklós állatkert-igazgató személyében és munkájában keresendők. „Nagyon érdekes ennek a történelmi figurának a szerepe – mondja a népszerű állatkertész. – Van egy olyan király, aki véres háborúk egész sorozatát folytatja évtizedekig, amelyek révén százezrek halnak meg, aztán Orissában, a legutolsó csatájának a helyszínén egyszer csak megvilágosodik. Onnantól azon dolgozik, hogy népe javát szolgálja. Bár igaz, hogy előtte, akit lehetett, azt legyőzött meg megölt, de utána még hosszú évekig gyakorolta a buddhizmust, és közben egy szociális alapú rendszert és birodalmat működtetett. Az Ashoka-gondolat lényege, hogy tudjuk magunkat és ezáltal a világot megváltoztatni és jobbá tenni.”

Persányi Miklós – Kép:Lakos Gábor

Persányi Miklósnak persze nincs felejtendő múltja. Sőt gyerekkorától innovatív „motor” egyéniség, aki nagyon tudatosan érkezett oda, ahol ma tart. Mindez csak részben saját ambíciói beteljesítése. Ennél fontosabb az, hogy tehetségével és újító gondolataival rendszerszinten hozott pozitív változást. Így kerülhetett az ashokások közé.

Persányi Miklós élete és munkája jól mutatja azt, hogy kit tekinthetünk változáshozónak. Az állatkert-igazgató, akit a szervezet 1999-ben vett fel tagjai közé, gyermekkora óta erre a hivatásra, sőt pozícióra készült. „8 és 18 éves korom között én folyamatosan állatkert-igazgató szerettem volna lenni. Ez egy »childhood dream«, bár ez nem egyszerűen egy álom volt, hanem én tényleg komolyan gondoltam. Minden szabadidőmet az állatkertben töltöttem. Manapság átlagban napi tíz órát vagyok itt, akkoriban nagyjából a felét ennek az időnek. Már tízévesen többet tudtam az állatokról, mint a biológiatanárom, és ebbe az irányba tanultam tovább a középiskolában, az egyetemen, egyidejűleg jártam a természettudományi karra meg a bölcsészkarra, majd politikatudományból lettem kandidátus, mert azt gondoltam, hogy mindezt használni tudom majd akkor, amikor az állatkertben fogok dolgozni. Ami az egyetem után még sokáig nem következett be, de később, amikor igazgató lettem, mindez rettenetesen hasznos volt. Ahogy szokták mondani, a háború túl komoly dolog ahhoz, hogy a katonákra hagyjuk, az állatkert is túl komoly dolog ahhoz, hogy csak zoológusok döntsenek róla” – idézi meg Persányi a múltat.

Mindez az elkötelezettség bár értékelendő, de még nem irányította volna az Ashoka figyelmét az állatkertészre. Az már sokkal inkább, amit az elmúlt húsz évben a Fővárosi Állat- és Növénykertben történt, és amelynek még nagyobb sebességbe kapcsolása ezekben a hetekben, hónapokban zajlik, hiszen egy évszázad után végre bővül a területe. Persányi a kilencvenes évek elején az Európa Banknál dolgozott környezetvédelmi főszakértőként Londonban, amikor egy újságban meglátta, hogy főigazgatót keres a fővárosi állatkert. „Elkezdődött egy több hétig tartó vívódás, bár már éreztem, hogy az én pályázatom lesz a legalkalmasabb ... – vallja be Persányi. – De az ember egy ilyen döntésénél nemcsak valamit választ, hanem valamit ott is hagy. Nekem azzal a gondolattal is meg kellett barátkoznom, hogy Magyarország a rendszerváltási idők a egész Kelet-Európát jellemző gazdasági és társadalmi káoszában leledzett még, ami azóta is hat a közállapotainkra. De nekiláttam töprengeni, felfejteni, gondolkodni arról, amiket tudtam, amiket őriztem korábbról a pesti állatkertről meg az akkorra már meglátogatott vagy száz másikban látottakról. Így állt össze egy koncepció arról, hogyan is kellene egy modern állatkertet csinálni. Az akkori anyagomat még ma is be lehetne adni a világ vezető állatkertjeinek bármelyikében egy nyertes pályázathoz, mert így utólag azt gondolom, és az elmúlt húsz éve azt bizonyította, hogy jól ragadtam meg az ügyeket. Nagy meglepetéssel fogadták, mert volt már hivatalos jelölt a pozícióra, de a papírra leírt dolgoknak olyan ereje volt, ami egy kvázi az űrből idecsöppent pályázót kiemelt a többiek közül. Felhívtak és megkérdezték, hogy tetszik-e tudni, hogy mennyi itt a fizetés? Akkor már négy éve éltem külföldön, mondtam egy számot, amiről azt gondoltam, hogy elég alacsony ahhoz, hogy egy magyar állatkert-igazgatói fizetés legyen, aztán kiderült, hogy annak pont a fele. A végül otthagyott londoni jövedelmemnek körülbelül a tizede volt.”

Mi az Ashoka?
Az Ashoka sajátos „klub”, amely a tagjait fejvadászmódszerekkel keresi. Sok milliárd emberből találja meg és jutalmazza hároméves ösztöndíjjal és életre szóló figyelemmel azt a pár százat, akik társadalmi vállalkozásukkal pozitív változást idéznek elő a világban: többek között hajléktalanokat kísérnek vissza a társadalomba, küzdenek az iskolai agresszió ellen vagy a környezetvédelemért – mindezt valamilyen egyedülálló módszerrel, sikeresen.
A szervezetet 1980-ban az amerikai Bill Drayton alapította, aki korábban tanácsadóként dolgozott az üzleti életben. Drayton felismerte azt, hogy a civil szektornak hasonlóképpen kell működnie, mint a kockázati tőke piacának. A társadalmi vállalkozások „filantropikus kockázati tőkét” használnak, amelynél a vállalkozó személyébe kell befektetni, tehát ugyanolyan körültekintően kell megválasztani a befektetés tárgyát, azaz személyét, mint a piaci világban. Az üzleti világ bevált módszereit érdemes tehát alkalmazni ezeknek a különleges embereknek a megtalálásánál is. Nem véletlen hát, hogy az Ashoka magyarországi képviselője, Demeter Zsazsa is fejvadászként dolgozott korábban.
Zsazsa immár szervezete javára fordítja piaci ismereteit, mint mondja, mára sokkal inkább közel áll hozzá a civil szféra. Hazánkban ez idáig 32 tagot támogatott az Ashoka, amely 1995-től van jelen az országban. Szervezeti átalakulások miatt volt egy 8 éves hibernálódás, de 2011 vége óta, Zsazsa felbukkanásával párhuzamosan új életre kelt az Ashoka Magyarország, és új lendülettel kutatja a tehetséges társadalmi vállalkozókat és a lehetséges támogatókat. Hiszen utóbbiak nélkül fenntarthatatlan a rendszer, melynek lényege, hogy a kiválasztott három éven át részesül egy igen komoly ösztöndíjban, hogy munkáját (melyben korábban már bizonyított), gond nélkül tudja tovább végezni, sőt új lendületet nyerjen. Ezeket a társadalmi vállalkozókat megerősítette abban a hitben, hogy világformáló erővel rendelkeznek, és üzeneteiket segít közvetíteni a világ felé.
Azt, hogy Persányi Miklós hogyan alakította át a budapesti állatkertet, több millióan tapasztalhatták meg az elmúlt két évtizedben. A megörökölt vasrácsgyűjteményből egy családi élményparkot varázsolt, ami jóval gazdaságosabban működik, mint bármikor korábban. Emellett pedig mind az oktatási, mind a környezetvédelmi funkciók felerősödtek a park programjában amellett, hogy a világon egyedülálló építészeti és művészeti adottságokat is kiaknázták.

Mindennek hátterében – és talán ez az, amit az Ashoka értékelt Persányi személyében – nagyon tudatos filozófia áll. Ennek egyik része a környezetvédelmi társadalmi aktivitás formálásának igénye, melyet korábban akadémiai kutatóként vizsgált az állatkertész, a másik az általa pet-korszaknak nevezett jelenség mint társadalmi igény kiszolgálása. „A Föld lakosságának a nagyobbik fele már városokban él, az itt élő embereknek a természettel kapcsolatos vágyai, igényei, érdekes módon a tudása is egészen más, mint a korábbi generációknak. Míg 1800-ban két nyilvános állatkert volt a világon, amilyenbe városi polgárok is bemehettek, 1850-re 20, 1900-ra olyan 100, 1990 környékén ez a szám már 5000 volt, és ma nagyjából 10 ezer körül van az állatkertek száma szerte a világon. Tehát ugyanolyan exponenciális növekedést lehet látni, mint amilyen egyébként az urbánus városi lakosságban mérhető. Az embereknek átalakult az élete, és ez felerősítette azokat a vágyakat, amelyek a természettel való kapcsolataik elvesztéséből erednek. Ezért van az, hogy a városiasodott környezetben az emberek elképzelhetetlen mennyiségű egyébként korábban haszontalannak gondolt kedvenc állatot meg más élő kuriózumot tartanak. Tartanának ők otthon zsiráfot, cápát és fókát is, mint ahogy mérges kígyót és madárpókot is dédelgetnek, csak ezek nem férnek be a fürdőszobába. De boldogan veszik, hogy ha ezt a felelősséget valaki – lehetőleg a „Köz” – átvállalja – elemez Persányi. - Az állatkertnek válaszolnia kell erre a jelentős igényre, mert a látogatóiban – és itt döntően a városlakókról beszélek – annál erősebb a vágy a természettel való találkozás iránt, minél távolabb kerülnek tőle. Mindig is küzdöttünk a terület kicsisége miatt, de most, hogy megkaptuk és ősztől elkezdhetjük átépíteni a vidámpark területét, új lehetőségek nyílnak ezeknek az igényeknek a kielégítésére.” A tervek – köztük egy monumentális biodómé – már megvannak az új területre, most már „csak” a pénzeket kell hozzárendelni, de Persányi nem aggódik: az elmúlt húsz évben minden jó tervéhez jutott végül forrás is. „Bill Drayton számomra legszimpatikusabb mondata: egy társadalmi innovátor se halat, se hálót nem ad, hanem átszervezi a halászati ipart” – mondja az állatkertész, aki nemcsak a Fővárosi Állat- és Növénykertet, de a környezetvédelmi gondolkodást is sok dologban átalakította Magyarországon.

Jelöljön tagokat!
Az Ashoka Magyarország az újabb és újabb tagokat folyamatosan keresi, ezért ha ismer olyan társadalmi vállalkozót, aki mindezeknek a kritériumoknak megfelel, küldje el jelölését az év bármely részében a [email protected] email címre egy rövid ismertetővel a kritériumok gondolatmenetét követve.
Bővebb információ: http://hungary.ashoka.org/nevezzen-ashoka-tagokat

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo