A pénzintézet határozottan állást foglal a tekintetben, hogy nem mond fel hitelszerződést sem a fedezetként bevont ingatlan megsemmisülése, sem károsodása okán, mert az a hiteltartozás azonnali visszafizetési kötelezettségével járna, az érintettek számára beláthatatlan és teljesíthetetlen következményekkel. Helyette az érintettek helyzetétől függően különböző megoldást biztosít lakossági és kisvállalkozói ügyfelek számára:
- A kapcsolódó hitelügyletből fakadó teljes tartozás visszafizetésétől eltekintenek mindazon károsultak esetében, akiknek a katasztrófa miatt semmisült meg az ingatlanuk, vagy a helyreállítás során semmisítették meg az ingatlant, illetve azok esetében, akiknek a biztosító a katasztrófa miatt gazdasági totálkárosnak minősítette a személygépkocsiját.
- 2 éves fizetési moratóriumot biztosítanak minden más, a vörösiszap sújtotta három érintett településen, Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen élő magánszemélyek, vagy ott működő kisvállalkozások által, a katasztrófa bekövetkezése előtt igénybe vett finanszírozásra vonatkozóan. Ezt a könnyítést nem kizárólag az ingatlanfedezetes, azaz a jelzáloghitelekre, de bármely típusú, ingatlanfedezet nélküli finanszírozási konstrukcióra is alkalmazzák, például személyi kölcsönre, hitelkártyákra, bevásárlókártyákra, sőt kiterjesztik a személygépkocsi vásárláshoz kapcsolódó lízing-, illetve hitelügyletekre is. Az intézkedési csomag kialakítása során elsődleges céljuk az volt, hogy könnyítést nyújtsanak az elkövetkező 2 évre, amely alatt remélhetőleg valamennyi érintett család helyzete rendeződik. Ez idő alatt az adósoknak nem kell tőkét törleszteniük, kamatot vagy egyéb költséget sem számítanak fel, és a 2 év elteltével közösen tudják kialakítani a további feltételeket.
- A fentieken túl - hasonlóan az árvíz által legkritikusabban sújtott területeken tanúsított magatartásukhoz - az ingatlanfedezetes hitelek esetén minden ügylet kapcsán lemondanak a bankra engedményezett vagyonbiztosítás biztosítási összegéről.
- Az érintett ügyfelekkel - a még folyamatban lévő kárfelmérés végeredményének függvényében - egyedi tárgyalások során közösen, velük együttműködve kívánják megtalálni a legmegfelelőbb megoldást. A térségben működő ajkai bankfiókban várják az érintettek jelentkezését, ahol a vörösiszap sújtotta területek károsult hitelesei számára személyesen adnak tájékoztatást. Elkerülendő a hosszú várakozást előzetes időpont egyeztetés a (+36 88) 510-030 telefonszámon lehetséges.