Tetten érve mindennapjainkban

A Magyarországhoz hasonló közepes fejlettségű országokban, ahol nem az éhezés megszüntetésének égető szükségessége uralja a társadalmi viszonyokat, a fejlődés legidőszerűbb előmozdítója a technológiai szakadék áthidalása lehet. A „híd” felépítésének több nélkülözhetetlen eleme is van.

A globalizációs élvonalba tartozó Egyesült Államokban maga az elnök a fő ideológusa annak a célnak, hogy az internet ugyanolyan mindennapi dolog legyen, mint a telefon. (Két nagyszabású konferencián és országos körúton ismertette megoldási tervezeteit: 2 milliárd dollárnyi adókedvezmény azoknak, akik támogatják a kezdeményezést, ebből 380 millió dollár a tanárok továbbképzésére, az alacsony jövedelmű, interneteléréssel még nem rendelkezők körének bővítésére és nyilvános, közösségi központok létrehozására.)

A globalizációs folyamattal való lépéstartás elengedhetetlen kívánalma, hogy az oktatás igazodjék a kor követelményeihez, amit a krónikus informatikushiány már rövid távon sürgetővé tesz.
A makacsul lassú kormányzati és törvényhozási munka igazi kerékkötője a globalizációs igazodásnak. Ha nem halad előre a (nemzetközi vagy uniós) jogharmonizáció, nem egységesülnek a piacra lépés feltételei. E nélkül az internettel és e-kereskedelemmel létrehozott határnélküliség előnyei sem tudnak érvényesülni.

Az európai integráció a magunkfajta közepes országokat a nagyobb egységben létezéshez szoktatja, így serkenti globalizációs készségünket, és növeli felkészültségünket.
A külföldi tőke behozatalára érzékeny és hajlandó gazdasági környezet kialakítása kulcsfontosságú feladat. Ám célszerű nem elfelejteni: a magyar gazdaságnak a hazai szereplőkre is alapoznia kell, a kis- és középvállalatokra, a beszállítói szektorra. Nyitottnak kell lenni a külföldön már bevált üzleti kezdeményezések ellesésére, piaci rések megtalálására és kitöltésére.

A vállalatvezetés tudományának jelszóvá vált új jelzője a „glokális”, vagyis a globális és a lokális együttélése és együttműködése. A multik hazai gazdaságot irányító szerepétől való félelmet nagyban csökkentheti a „glokális” gondolkodás: a multik globális jelenléte helyi szerep- és felelősségvállalással párosul, növekedik a döntéshozatali autonómia is.
Az amerikai életmódot népszerűsítő kulturális és kereskedelmi dömping, az amerikanizáció csak akkor jelent veszélyt, ha alacsony a hazai kulturális színvonal, nincs eszköztár a kritikus szemlélet kialakítására, nincsenek figyelmet érdemlő helyi irányzatok, nem születnek új felfedezések, tehetségek, hiányzik az izgalmas kulturális élet. Kreatívan kell „védekezni” az elutasítás helyett.

Kriston László

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo